Zniknął ważny zapis dla Ukrainy. Biden podpisał ustawę
Groźba zawieszenia działalności rządu USA oddalona, Senat w sobotę przyjął ustawę o tymczasowym finansowaniu administracji. Prezydent Joe Biden już ją podpisał. Problem może mieć jednak Ukraina, bo ustawa nie zawiera środków na dalszą pomoc dla tego kraju na walkę z Rosją.
01.10.2023 | aktual.: 01.10.2023 08:16
Senat większością głosów 88 do 9 przyjął ustawę o tymczasowym 45-dniowym finansowaniu agencji rządowych i wysłał ją do prezydenta Joe Bidena, aby ten podpisał ją przed upływem ostatecznego terminu. Niecałą godzinę przed końcem 30 września Biden podpisał ustawę.
Z ustawy zniknął zapis o pomocy Ukrainie
Wcześniej przyjęła ją Izba Reprezentantów, mimo sprzeciwu zwolenników Donalda Trumpa, którzy nie chcieli zgodzić się na uchwalenie prowizorium budżetowego bez głębokich cięć funduszy na wzmocnienie granicy i przede wszystkim bez usunięcia z projektu środków na pomoc dla Ukrainy.
Projekt ustawy tymczasowej utrzyma prace rządu do 17 listopada i obejmuje pomoc w przypadku klęsk żywiołowych, ale nie obejmuje dodatkowego finansowania dla Ukrainy ze względu na sprzeciw części konserwatystów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Prezydent USA z zadowoleniem przyjął osiągnięte w sobotę w Senacie porozumienie w sprawie dalszego tymczasowego finansowania administracji federalnej. Jednocześnie wezwał Kongres do szybkiego zatwierdzenia wyłączonej z porozumienia pomocy dla Ukrainy - informuje CNN.
- W żadnym wypadku nie możemy pozwolić, aby amerykańskie wsparcie dla Ukrainy zostało przerwane - oświadczył Biden.
W podobnym tonie wypowiedział się sekretarz obrony Lloyd Austin. - Z radością przyjmuję dzisiejsze działania Kongresu, aby zapobiec niepotrzebnemu i destrukcyjnemu zawieszeniu działalności rządu, które miałoby głęboki wpływ na życie naszych żołnierzy i cywilów, którzy każdego dnia pracują i poświęcają się, aby bronić tego kraju - stwierdził.
- Nalegam jednak również, aby Kongres wywiązał się z amerykańskiego zobowiązania do zapewnienia pilnie potrzebnej pomocy narodowi Ukrainy walczącemu w obronie własnego kraju przed siłami tyranii. Ameryka musi dotrzymać słowa - powiedział Austin, cytowany przez CNN.
Oświadczenie kierownictwa Senatu USA
Członkowie kierownictwa Senatu z obu partii wydali wspólne oświadczenie, w którym zobowiązali się do głosowania w sprawie dalszego finansowania pomocy dla Ukrainy "w nadchodzących tygodniach".
Jak informuje CNN, przywódcy demokratów w Izbie Reprezentantów oświadczyli, że spodziewają się, iż spiker Izby Reprezentantów Kevin McCarthy z Partii przedstawi pod głosowanie odrębną ustawę o pomocy dla Ukrainy.
Czytaj także:
Źródło: PAP, CNN