Trwa ładowanie...
d12kw1m

Rząd oszczędza na pacjentach

Nowe listy leków refundowanych wzbudzają coraz więcej niepokoju wśród pacjentów i lekarzy. Z list wykreślono 370 pozycji. Rząd ma dzięki temu oszczędzić miliard 300 mln zł. Naczelna Rada Lekarska wydała specjalne oświadczenie w tej sprawie. Sekretarz Rady Krzysztof Makuch ostrzegł, że wprowadzenie oszczędności spowoduje rezygnację z leczenia wielu chorych.

d12kw1m
d12kw1m

Makuch podkreślił, że według Rady zmniejszenie kwot refundowanych o około 20% jest niezgodne z rzeczywistymi potrzebami społeczeństwa. Może to spowodować, że część pacjentów nie będzie przyjmowało przepisywanych im leków.

Według Krzysztofa Makucha, niepokój wzbudza zwłaszcza skreślenie z wykazu chorób przewlekłych niektórych schorzeń. W praktyce oznacza to, że leki stosowane do ich leczenia nie będą refundowane. Konsekwencje tej decyzji poniosą osoby najbardziej schorowane, w tym również cierpiący na choroby nowotworowe oraz osoby dotknięte chorobą niedokrwienną serca.

Naczelna Rada Lekarska sprzeciwia się też wprowadzeniu odpłatności za trusopt, lek stosowany w leczeniu jaskry. Zdaniem lekarzy, na liście leków refundowanych powinny znaleźć się megestrol, podawany osobom ciężko chorym, szczególnie wyniszczonym chorobą nowotworową, a także leki stosowane w chorobach psychicznych, upośledzeniu umysłowym i chorobach zwyrodnieniowych centralnego układu nerwowego.

Według projektu, zwiększeniu mają ulec opłaty za paski, które pozwalają cukrzykom na pomiar poziomu cukru we krwi, a także plastry do przezskórnego podawania przeciwbólowego fentanylu, stosowanego przede wszystkim przy bólach nowotworowych. Zgodnie z ostatnimi wypowiedziami ministra zdrowia, plastry przeciwbólowe nadal będą dostępne za opłatą ryczałtową, a paski do mierzenia cukru refundowane będą osobom do 15 roku życia. (an)

d12kw1m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12kw1m
Więcej tematów