Rząd o górnictwie: pożyczka będzie, wzrost płac nie
Rząd zdecydował o zaciągnięciu drugiej pożyczki na reformę górnictwa w wysokości 112,8 mln euro - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu w środowym komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów. Jako "nie do przyjęcia" rząd określił natomiast poselski projekt nowelizacji ustawy zakładający zmiany regulacji wysokości przeciętnych wynagrodzeń w górnictwie.
Pożyczka dostosowawcza w Międzynarodowym Banku Odbudowy i Rozwoju ma być przeznaczona dla sektora górnictwa węgla kamiennego na wsparcie kontynuacji programu "Reforma górnictwa węgla kamiennego w Polsce w latach 1998 - 2001".
Pierwszą pożyczkę w wysokości 280,13 euro, Bank Światowy przyznał Polsce w 1999 roku. Przekazano ją w dwóch transzach w latach 1999-2000.
Poselski projekt nowelizacji ustawy o dostosowaniu górnictwa węgla kamiennego, któremu RM jest przeciwna, proponuje dwie zmiany w istniejącej ustawie: zmianę zasady regulującej wysokość przeciętnych wynagrodzeń oraz wprowadzenie "kontraktu szkoleniowego", którego celem ma być przeszkolenie pracowników przewidzianych do odejścia z kopalni i zapewnienie im dochodu przez 12 miesięcy.
Proponowana przez posłów zmiana zasad regulacji wysokości wynagrodzeń w górnictwie umożliwiałaby wzrost górniczych wynagrodzeń ponad poziom ustalany obecnie przez Komisję Trójstronną.(reb)