Słowacja
Swój kryzys konstytucyjny przechodzili niedawno także Słowacy. W 2015 roku prezydent Kiska odmówił mianowania na sędziów kandydatów wyznaczonych przez parlament. Słowacki Sąd Konstytucyjny składa się z 13 sędziów, których na 12-letnie kadencje mianuje prezydent. Tym razem miał desygnować trzech sędziów. Według procedur parlament zawsze przedstawia dwa razy więcej kandydatów, tak by prezydent miał wybór.
Kiska stwierdził jednak, że mianuje tylko jednego sędziego, a reszta kandydatów nie spełnia jego oczekiwań. Zażądał od parlamentu przedstawienia kolejnych czterech nominacji na dwa pozostałe wakaty, jednak pięciu odrzuconych kandydatów złożyło na prezydenta skargę do Sądu Konstytucyjnego.
SK orzekł, że postępowanie prezydenta jest niekonstytucyjne, jednak Kiska i tak nie chciał powołać sędziów spośród wcześniejszych kandydatów. Ostatecznie w lutym 2016 roku prezydent wybrał jednak kompromis i mianował sędziów przed wyborami parlamentarnymi. Kryzys konstytucyjny na Słowacji nie wiązał się więc z próbami zmiany kształtu struktury czy procedowania Sądu Konstytucyjnego.
Na zdjęciu: parlament Słowacji, Bratysława.
(oprac. Adam Parfieniuk, WP)