Rząd Holandii dostał tydzień. Decyzja sądu zmrozi Izrael
Przełomowy wyrok. Holenderski sąd apelacyjny nakazał rządowi Niderlandów natychmiastowe wstrzymanie dostaw do Izraela części zamiennych do amerykańskich samolotów F-35. Co podkreślono w uzasadnieniu, mogą one być wykorzystane do ataków w Strefie Gazy, co stanowi "poważne naruszenie międzynarodowego prawa".
Holandia musi wstrzymać dostawy części do myśliwców F-35 do Izraela w ciągu siedmiu dni, nakazał w poniedziałek (12 lutego) Sąd Apelacyjny w Hadze.
Pozew wniosły w ubiegłym roku holenderskie organizacje pozarządowe, w tym lokalny oddział Amnesty International. Aktywiści wielokrotnie podnosili kwestię cywilnych ofiar wojny w Strefie Gazy, toczącej się pomiędzy Izraelem i palestyńską organizacją terrorystyczną Hamas.
"W ten sposób Holandia przyczynia się do poważnych naruszeń międzynarodowego prawa humanitarnego" - podnosiły organizacje, a sędziowie przyznali im rację.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wyprodukowane w USA części do F-35 przechowywane są w magazynie w Holandii - wyjaśniano w grudniu, gdy toczyły się pierwsze rozprawy przed sądem rejonowym. Podzespoły eksportowane są do kilku partnerów, w tym do Izraela, w ramach obowiązujących umów.
Rząd Holandii zapowiedział apelację
Prawnicy rządowi argumentowali pod koniec ubiegłego roku, że gdyby Holendrzy nie dostarczali Izraelowi części ze swojego magazynu, strona izraelska mogłaby z łatwością nabyć je gdzie indziej. Podkreślali też, że dostawy są decyzją polityczną, w którą nie powinien ingerować holenderski wymiar sprawiedliwości.
Po poniedziałkowym wyroku, który określa się mianem przełomowego, rząd zapowiedział wniesienie apelacji do Sądu Najwyższego, podnosząc, że kwestie polityki zagranicznej powinny leżeć w gestii państwa.
"Oczywiście rząd szanuje orzeczenie Sądu Apelacyjnego i zastosuje je" - stwierdzono w oficjalnym oświadczeniu, dodając: "W opinii rządu dystrybucja części do amerykańskich F-35 nie jest niezgodna z prawem" - dodano, podkreślając, że samolot F-35 jest "kluczowy dla bezpieczeństwa Izraela".
Źródło: PAP, Anadolu Agency