Trwa ładowanie...

Ryzyko zawalenia się katedry Notre Dame "prawie" minęło. Konstrukcję udało się zabezpieczyć

Katedra Notre Dame została już "prawie ocalona". Według ministra kultury Francji Francka Riestera udało się już zabezpieczyć "punkty newralgiczne". Nadal zagrożenie sprawia kilka elementów dachu świątyni uszkodzonej w pożarze.

Ryzyko zawalenia się katedry Notre Dame "prawie" minęło. Konstrukcję udało się zabezpieczyćŹródło: PAP/EPA
d20ze7b
d20ze7b

Minister Kultury Franck Riester powiedział, że Notre Dame jest "prawie ocalona", gdyż ustało się ustabilizować kluczowe punkty konstrukcji, w tym ściany szczytowe i dzwonnice. Polityk dodał, że ostatecznie o ocaleniu świątyni będzie można mówić po zabezpieczeniu kliku wrażliwych punktów na dachu.

Riester przemawiał podczas koncertu zorganizowanego w Paryżu w celu wsparcia ogólnonarodowej zbiórki na odbudowę świątyni uszkodzonej przez pożar 15 kwietnia wieczorem. Spłonął dach i zawaliła się iglica katedry. Według śledczych najbardziej prawdopodobną przyczyną pojawienia się ognia było zwarcie w instalacji elektrycznej.

Dzięki wielogodzinnej akcji straży pożarnej udało się zapobiec zawaleniu się stropu i zniszczeniu bezcennych zabytków i relikwii zgromadzonych w średniowiecznej katedrze. Ok. 500 strażaków, którzy uczestniczyli w akcji zyskało niemal status bohaterów narodowych.

Wielkie pieniądze na odbudowę

W ciągu niespełna tygodnia na odbudowę katedry Notre Dame, która jest nie tylko symbolem wiary, ale także państwa francuskiego, zebrano ok. 1 mld euro. Setki milionów euro ofiarowali najbogatsi Francuzi i przedsiębiorcy. Do zbiórki włączyli się także przedstawiciele mniejszości muzułmańskiej.

Zobacz: "Tłit". Wydanie specjalne w muzeum POLIN w 76. rocznicę powstania w getcie warszawskim

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d20ze7b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20ze7b
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj