Trwa ładowanie...
Natalia Durman
11-03-2015 09:06

Ryszard Bogucki żąda 22,5 mln zł odszkodowania za sprawę gen. Marka Papały

Ryszard Bogucki, który został uniewinniony w sprawie udziału w zabójstwie Marka Papały, żąda od państwa blisko 22,5 mln zł odszkodowania i zadośćuczynienia.

Share
Ryszard Bogucki żąda 22,5 mln zł odszkodowania za sprawę gen. Marka PapałyŹródło: PAP, fot: Grzegorz Jakubowski
d262u9o

Adwokaci Boguckiego informują, że ich klient domaga się 9 mln złotych zadośćuczynienia "za krzywdy związane z zastosowaniem niewątpliwie niesłusznego tymczasowego aresztowania mającego charakter wydobywczy, w warunkach najsurowszego rygoru wynikającego z zakwalifikowania Ryszarda Boguckiego do kategorii tzw. osadzonych niebezpiecznych, trwającego nieprzerwanie przez okres 9 lat i 5 miesięcy".

Bogucki żąda też ponad 13 mln złotych odszkodowania "za szkodę związaną z utratą kontroli nad majątkiem spółki Unitra Eltron Sp. z o.o. której był udziałowcem w czasie stosowania tymczasowego aresztowania oraz za poniesione koszty obrony, w sprawie w której był podejrzany, a następnie oskarżony o zabójstwo Komendanta Głównego Policji gen. Marka Papały".

W uzasadnieniu podano, że "krzywdy wyrządzone Ryszardowi Boguckiemu przez trwającą wiele lat indoktrynację opinii publicznej, utrwalającą przekonanie, że ma on związek z zabójstwem byłego szefa polskiej policji gen. Marka Papały są realnie nie do naprawienia".

d262u9o

Zastrzelony przed blokiem

Gen. Marek Papała został zastrzelony 25 czerwca 1998 r. w Warszawie w samochodzie stojącym przed blokiem, w którym mieszkał. W 2012 r. łódzka prokuratura uznała, że do zabójstwa doszło w wyniku napadu rabunkowego, a sprawcy zamierzali ukraść samochód Papały. Podczas napadu Igor M., ps. Patyk, miał oddać śmiertelny strzał do byłego szefa policji.

W toku śledztwa rozpatrywano 11 wersji. Sprawę prowadziła Prokuratura Apelacyjna w Warszawie. W 2009 r. jej śledczy skierowali do sądu akt oskarżenia przeciwko Andrzejowi Z. "Słowikowi" i Ryszardowi Boguckiemu, zarzucając im m.in. nakłanianie do tego mordu.

Uniewinnienie Boguckiego i "Słowika"

31 lipca 2013 r. warszawski sąd uniewinnił Boguckiego i "Słowika" od zarzutów nakłaniania do zabójstwa generała, bo uznał, że zebrane dowody były "kruchymi, rozrzuconymi ogniwami, które tylko w swoim przekonaniu prokurator zestawił w mocny łańcuch".

Sędzia Paweł Dobosz mówił wtedy, że wyrok nie jest porażką wymiaru sprawiedliwości, tylko porażką organów ścigania i prokuratury, bo nie dostarczyła sądowi wystarczających dowodów.

d262u9o

Prokuratura żądała 15 lat więzienia dla Boguckiego i 8 lat dla Andrzeja Z.

17 września 2014 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił prawomocnie apelację Boguckiego, który chciał, by podstawą uniewinnienia go od zarzutu nakłaniania do zabójstwa gen. Marka Papały było niepopełnienie przestępstwa, a nie brak dowodów.

Źródło: tvn24.pl, PAP, WP
Zobacz również wideo: Ukryte dowody z zabójstwa gen. Papały
d262u9o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d262u9o
Więcej tematów