Trwa ładowanie...
d2kkg4e

Ruszyły wybory w Mołdawii

Wybory parlamentarne w Mołdawii przebiegają w spokojnej atmosferze, na razie nie doszło do żadnych incydentów - poinformował przewodniczący Centralnej Komisji Wyborczej, Petr Railian.

d2kkg4e
d2kkg4e

W celu uniknięcia powtórnego głosowania w dowodach osobistych wyborców wbijane są pieczątki komisji wyborczych, a sami głosujący przy wybranym nazwisku kandydata lub partii stawiają pieczęcie z napisem "Głosowano".

W wyborach nie bierze udziału, zgodnie z rozporządzeniem miejscowych władz, separatystyczna Republika Naddniestrzańska, zamieszkana głównie przez ludność rosyjskojęzyczną.

Według przewodniczącego Centralnej Komisji Wyborczej, pierwsze wstępne wyniki głosowania zostną ogłoszone o 22.00 czasu miejscowego (21 czasu polskiego). Wcześniej Komisja poinformuje o frekwencji wyborczej.

Lokale wyborcze otwarto o godz. 7 rano (godz. 6 czasu polskiego). Uprawnionych do głosowania w rozpoczętych wyborach parlamentarnych jest 2,3 miliona osób. Mołdawianie wybiorą nowy skład izby, a ta z kolei, w kwietniu, wyłoni prezydenta republiki.

d2kkg4e

Faworytem jest rządząca od czterech lat Partia Komunistów Republiki Mołdawii (PCMR), której I sekretarzem Komitetu Centralnego jest prezydent Vladimir Voronin. Sondaże z połowy lutego wykazują, że może ona liczyć na ok. 62% poparcia, co sprawi, że jej deputowani obejmą większość miejsc w parlamencie.

Opozycyjny Blok "Demokratyczna Mołdawia" (BMD) może liczyć na poparcie 20% wyborców. Spośród innych ugrupowań opozycyjnych szanse na wejście do parlamentu mają chadecy - Chrześcijańsko-Demokratyczna Partia Ludowa (PPCD) i socjaldemokraci - Socjaldemokratyczna Partia Mołdawii (PSDM).

PPCD to najbardziej radykalna wśród partii opozycyjnych; w swej kampanii wyborczej przyjęła kolor pomarańczowy, symbol zwycięskiej opozycji na Ukrainie. Od lat sugeruje połączenie Mołdawii z Rumunią (choć w referendum w 1994 roku Mołdawianie sprzeciwili się tej idei).

Jeśli BMD, PPCD i PSDM połączą siły, mogą stworzyć w parlamencie znaczącą opozycję.

d2kkg4e

Jednak wygrana komunistów wydaje się przesądzona, gdyż mają oni autentyczne poparcie znacznej części społeczeństwa. Nieudolność poprzednich rządów i skłócenie opozycji sprawiło, że komuniści otrzymali w poprzednich wyborach prawie 50% głosów, co przełożyło się na 70% mandatów w parlamencie. Parlament wybrał wtedy przywódcę komunistów Vladimira Voronina na prezydenta i Mołdawia stała się jedynym krajem w Europie, w którym całą władzę przejęli komuniści.

Komuniści jednak powoli zmieniają kurs - ostrożnie otwierają się na Zachód i powoli oddalają się od Moskwy. Niedawno władze nakazały wyjazd z kraju ponad 80 Rosjanom, oskarżonym o nielegalną kampanię na rzecz partii opozycyjnych. Prezydent Voronin nie zgodził się na przyjęcie obserwatorów ze Wspólnoty Niepodległych Państw na wybory parlamentarne i zaakceptował obecność przedstawicieli OBWE.

Rosja, której wpływy w dawnych republikach radzieckich maleją, odpowiedziała w połowie lutego groźbami, że zastosuje sankcje polityczne i gospodarcze.

Od lat kością niezgody między Rosją a Mołdawią jest rosyjskojęzyczna separatystyczna Republika Naddniestrzańska, położona między resztą Mołdawii a Ukrainą. Rosjanie mimo obietnic nie wycofują stamtąd swych żołnierzy.

d2kkg4e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2kkg4e
Więcej tematów