Trwa ładowanie...
d2p9mg3

Ruszył proces prezesa NIK i byłego szefa PSL. Krzysztof Kwiatkowski i Jan Bury przed sądem

We wtorek w Sądzie Okręgowym w Warszawie ruszył proces prezesa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego oraz byłego szefa klubu PSL Jana Burego. Politycy są oskarżeni o nadużywanie uprawnień przy obsadzaniu stanowisk w Izbie w 2013 roku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Proces prezesa NIK
Proces prezesa NIK (PAP, Fot: Radek Pietruszka)
d2p9mg3

Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski w sumie usłyszał cztery zarzuty. Jeden z nich dotyczył podżegania funkcjonariusza publicznego do niedopełnienia obowiązków członka komisji konkursowej ws. obsadzenia dyrektora delegatury NIK w Rzeszowie.

Kolejne zarzuty to podejrzenie bezpośredniego nadużywania uprawnień przez prezesa NIK i obstawiania konkursów na wicedyrektora delegatury w Rzeszowie, dyrektora delegatury w Łodzi, i wicedyrektora Departamentu Środowiska.

Proces prezesa NIK i byłego szefa klubu PSL

Na wtorkowym procesie przed sądem stanie również były szef klubu PSL Jan Bury. Polityk już trzy lata temu zatrzymany był przez CBA, z podejrzeniem przyjmowania łapówki. Teraz odpowie za podżeganie do nadużywania uprawnień oraz za niezgodne z prawem wpływanie na obsadę stanowisk w Izbie.

d2p9mg3

Oprócz dwójki polityków na ławie oskarżonych zasiądzie wicedyrektor rzeszowskiej delegatury NIK Paweł A. Jest podejrzany o działanie na szkodę publiczną i prywatną. Oskarżonym grozi do 3 lat więzienia.

Krzysztofa Kwiatkowskiego przed sądem

Katowicka prokuratura o zamiarze przedstawienia zarzutów poinformowała już w 2015 r. Pierwsze przesłuchanie Krzysztofa Kwiatkowskiego odbyło się rok późńiej. Wtedy prezes NIK twierdził, że zarzuty nadużywania władzy są bezpodstawne i nie przyznał się do winy. W konsekwencji tego przesłuchania sąd uchylił politykowi immunitet.

Źródło: TVN24

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2p9mg3

Podziel się opinią

Share
d2p9mg3
d2p9mg3
Więcej tematów