Qaqwqwrqw

Ruszył proces byłego ministra Cezarego Grabarczyka

Były minister infrastruktury i sprawiedliwości, a obecnie poseł PO Cezary Grabarczyk usłyszał zarzuty dotyczące nielegalnego uzyskania pozwolenia na broń. Polityk nie przyznał się do winy i odmówił złożenia wyjaśnień, zarzucając prokuraturze "naruszenie zasady obiektywizmu".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Cezary Grabarczyk nie przyznaje się do winy
Cezary Grabarczyk nie przyznaje się do winy (East News)
Qaqwqwrqw

Sprawa dotyczy wydarzeń z marca 2012 roku, kiedy Grabarczyk miał poświadczyć nieprawdę w protokole z egzaminu na broń i w kartach egzaminacyjnych. Miał również przekroczyć uprawnienia w celu osiągnięcia osobistej korzyści. Za pierwsze przestępstwo grozi do 8 lat więzienia, zaś za drugie - do 10.

Według katowickiej prokuratury, Grabarczyk nie uczestniczył w teoretycznym i praktycznym egzaminie dla ubiegających się o pozwolenie na posiadanie broni palnej. Mimo to, otrzymał stosowne zezwolenie. - Nigdy nie oczekiwałem i nie prosiłem, by egzamin - zarówno teoretyczny, jak i praktyczny - odbył się w niezgodny z przepisami sposób - zapewniał przed sądem były minister w rządzie PO.

Qaqwqwrqw

Grabarczyk miał zwrócić się o pomoc w uzyskaniu pozwolenia na broń do znajomego. Z ustaleń katowickiej prokuratury wynika też, że polityk egzamin teoretyczny ze stuprocentowym wynikiem zdał nie przed komisją egzaminacyjną, ale w gabinecie naczelnika Komendy Wojewódzkiej Policji. "Praktycznym egzaminem" miała być natomiast prywatna wizyta na strzelnicy.

Zobacz także: Morawiecki o rolnictwie: to największa polska fabryka

Były minister sprawiedliwości odpiera zarzuty. - Nie miałem żadnego powodu, by przechodzić procedurę w sposób zniekształcony - zarówno pod względem teoretycznym, jak i praktycznym. W wojsku uchodziłem za najlepszego strzelca, m.in. "wystrzelałem" 14 dni urlopu. Obsługiwałem karabin snajperski swd - zapewniał.

Qaqwqwrqw

Cezary Grabarczyk nie odpowiadał na pytania sądu. Podkreślił, że prokuratura badała sprawę już w 2015 roku i wówczas umorzyła postępowanie. Poseł PO twierdzi, że sprawa ma podłoże polityczne. - Prokuratura jako rzecznik interesu publicznego musi wykazywać się obiektywizmem. Tymczasem w komunikatach, które prokuratura formułowała w związku z tą sprawą, były przekazywane opinii publicznej tylko niekorzystne informacje - powiedział.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw