Rusza kolejna tura wypłat rekompensat emerytalnych
Od wtorku rekompensaty emerytalne mogą
odbierać uprawnieni emeryci, renciści i pracownicy sfery
budżetowej urodzeni w 1944 roku - poinformowało ministerstwo
skarbu.
24.06.2002 | aktual.: 27.06.2002 18:27
Rekompensaty przysługują emerytom i rencistom, którym - po wejściu w życie nowej ustawy emerytalnej - odebrano dodatki lub podwyżki z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.
Do rekompensat mają także prawo pracownicy sfery budżetowej (tzn. zatrudnieni w instytucjach finansowanych z budżetu państwa i których wynagrodzenia były liczone według przepisów o płacach w państwowej sferze budżetowej), którzy pomiędzy 1 lipca 1991 a 28 czerwca 1992 roku nie dostali podwyżek wynagrodzeń.
Na liście uprawnionych do rekompensat w tej turze jest 57 tys. 993 osób, którym ma być wypłacone łącznie prawie 191 mln 800 tys. zł.
Podobnie jak w poprzednich miesiącach pieniądze można odebrać w oddziałach PKO BP, zlecić przelanie ich na własne lub cudze konto w banku PKO BP, otworzyć nowe specjalnie w tym celu, a także dopisać do książeczki oszczędnościowej.
Rekompensaty są oprocentowane tak, jak wkłady a vista i każdy ma na odbiór 5 lat licząc od pierwszego dnia, w którym mógłby odebrać rekompensatę.
Pieniądze w ramach rządowego programu wypłaty rekompensat wypłacane są od 25 marca 2000 roku. Do 17 czerwca 2002 rekompensaty na łączną sumę 6 mld 680 mln 395 tys zł otrzymało 1 mln 549 tys osób.
Nowa ustawa emerytalna weszła w życie 15 listopada 1991 roku. Jeśli ktoś przeszedł na emeryturę po tej dacie, nie ma prawa do rekompensaty, gdyż jego emerytura była już liczona według nowych przepisów.
Jeśli ktoś był emerytem przed 1991 rokiem, dostawał dodatek i go stracił, ale nie ma go na liście uprawnionych - powinien zgłosić się do ZUS, bo tylko Zakład ma prawo dopisywać na tę listę.
Pracownicy państwowej sfery budżetowej, których nie będzie na liście, muszą się zgłosić do swoich zakładów pracy. Uprawnieni, których zakłady pracy już nie istnieją i mający problemy z uzyskaniem stosownego zaświadczenia z archiwum powinni zgłosić się o pomoc do pełnomocnika wojewody ds. rekompensat.
Wypłaty rekompensat potrwają do 2004 roku. (iza)