Trwa ładowanie...

Russiagate: były szef kampanii Donalda Trumpa oskarżony o spisek przeciwko USA

Były szef kampanii prezydenckiej Donalda Trumpa - Paul Manafort oraz jego współpracownik Rick Gates usłyszeli zarzuty w dochodzeniu w sprawie kontaktów ludzi Trumpa z Rosjanami. Zostali oskarżeni m.in. o spiskowanie przeciwko USA i pranie brudnych pieniędzy.

Share
Russiagate: były szef kampanii Donalda Trumpa oskarżony o spisek przeciwko USAŹródło: PAP/EPA, fot: Tasos Katopodis
dpvbh5p

Manafort i Gates to pierwsze osoby, którym zarzuty karne postawił zespół dochodzeniowy specjalnego prokuratora Roberta Muellera. Prowadzi on śledztwo ws. domniemanej rosyjskiej ingerencji w wybory prezydenckie w USA w 2016 r.

"Oskarżenie zawiera 12 zarzutów: spiskowania przeciwko USA, spiskowania w celu prania brudnych pieniędzy, braku rejestracji jako lobbysta na rzecz kraju zewnętrznego, składania nieprawdziwych i mylących oświadczeń zgodnie z ustawą FARA (ustawa o rejestracji przedstawicieli obcych rządów - Foreign Agents Registration Act - przyp. red.) oraz siedem przypadków niezgłoszenia kont w zagranicznych bankach" - głosi oficjalny komunikat zespołu dochodzeniowego specjalnego prokuratora Muellera.

Według ustaleń śledczych Manafort i Gates zarobili dziesiątki milionów dolarów współpracując z prorosyjskimi partiami i liderami na Ukrainie oraz piorąc brudne pieniądze przez amerykańskie i zagraniczne podmioty w celu ukrycia dochodów między 2006 r. a 2016 r. Zarzuty dotyczą więc ich działań przed kampanią prezydencką.

dpvbh5p

Jak poinformował reportera agencji Reuters rzecznik FBI, jeszcze dzisiaj Manafort i Gates zostaną przewiezieni do federalnego sądu okręgowego.

Rick Gates jest wieloletnim protegowanym i wspólnikiem Manaforta. Jego nazwisko pojawia się na dokumentach powiązanych z firmami, które były szef sztabu wyborczego Trumpa zakładał na Cyprze, by móc otrzymywać płatności od polityków i biznesmenów z Europy Wschodniej.

Manafort był podejrzany o naruszenie federalnego prawa podatkowego i pranie brudnych pieniędzy. Chciano też ustalić, czy w należyty sposób ujawnił i zgłosił swoją działalność lobbingową.

Latem tego roku FBI dokonało przeszukania w domu Manaforta. Prawnik prezydenta Trumpa, Ty Cobb powiedział, że nie ma obaw co do tego, czy były szef sztabu zaoferuje ujawnienie szkodliwych dla prezydenta informacji w ramach ugody. Osoby bliskie Manafortowi, w tym jego były wspólnik Roger J. Stone Jr, powiedziały, że nie ma on do zaoferowania niczego, co mogłoby pomóc prokuratorom w budowaniu sprawy przeciwko Trumpowi.

Manafort pracował dla Trumpa od maja do sierpnia 2016 roku jako szef jego kampanii wyborczej. "NYT" przypomina, że Trump zwolnił Manaforta, gdy pojawiły się raporty wskazujące, że otrzymał on ponad 12 mln dolarów od byłego ukraińskiego prezydenta i prorosyjskiego polityka Wiktora Janukowycza. Manafort miał być jego wieloletnim konsultantem politycznym.

Manafort jest objęty śledztwem senackiej komisji ds. wywiadu, która bada sprawę ingerencji Rosji w zeszłoroczne wybory prezydenckie i powiązania pomiędzy Moskwą a osobami z otoczenia Trumpa. Komisja sprawdza m.in., czy były szef kampanii prezydenckiej Trumpa stosował się do prawa regulującego lobbowanie na rzecz obcych rządów.

Źródło: reuters.com, PAP

dpvbh5p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpvbh5p
dpvbh5p
Więcej tematów