Trwa ładowanie...
djypbtv

Ruiny miasta sprzed 7 tys. lat odkryto na oazie

Zespół archeologów odkrył pozostałości miasta sprzed około 7000 lat w północnym Egipcie - donosi serwis internetowy Yahoo News.
Share
djypbtv

Według komunikatu Rady Najwyższej ds. Starożytności Egiptu, odkrycia dokonał zespół amerykańskich naukowców w regionie Karanis w oazie Fajum na Pustyni Libijskiej.

Jak poinformował Zahi Hawass, Sekretarz Generalny Rady, naukowcy przy użyciu aparatury do badania zjawisk elektromagnetycznych odkryli istnienie pod piaskiem sieci ulic i ścian domostw, pochodzących z okresu neolitu.

Zdaniem naukowców, odkryte ruiny pochodzą z okresu 5200-4500 r. p.n.e., kiedy ówcześni mieszkańcy północnego Egiptu zaczęli zajmować się rolnictwem.

djypbtv

Wśród odnalezionych artefaktów znajdują się pozostałości ścian domów, do budowy których wykorzystano elementy z terakoty i wapienia, fundamenty pieców i magazynów zbożowych, a także duża ilość fragmentów naczyń.

Jak poinformował Ahmed Abdel Alim, nadzorujący na miejscu zabytki starożytności w Fajum, odkryte stanowisko położone jest obecnie w odległości 7 kilometrów od jeziora w oazie Fajum, a w czasach powstania miasta prawdopodobnie znajdowało się przy linii wody.

djypbtv

Podziel się opinią

Share
djypbtv
djypbtv
Więcej tematów