ycipk-3wlidw
ycipk-3wlidw

RPP obniża stopy


Rada Polityki Pieniężnej obniża od czwartku wszystkie podstawowe stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego o pół punktu procentowego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-3wlidw

Najważniejsza stopa rynkowa, tzw.interwencyjna zostaje obniżona z 9,5% do 9%. Oprocentowanie kredytu lombardowego zostaje obniżone z 12,5% do 12%, a stopa redyskonta weksli zostaje obniżona z 11% do 10,5%. Stopa depozytowa zostaje obniżona także o pół punktu procentowego i wynosi obecnie 6%.

RPP utrzymała neutralne nastawienie w polityce monetarnej.

Większość ekonomistów sądziła, że RPP nie zdecyduje się na obniżkę stóp w maju, mimo, że pozwalają na to względy makroekonomiczne, ponieważ w ostatnich tygodniach nasiliły się naciski polityczne na Radę.

ycipk-3wlidw

W Narodowym Banku Polskim odbywa się w środę spotkanie ministra finansów Marka Belki z członkami Rady Polityki Pieniężnej. Tematem spotkania są proponowane przez rząd zmiany w polityce kursowej. Zdaniem rządu kurs naszej waluty jest wciąż za wysoki co szkodzi gospodarce, a zwłaszcza eksportowi.

17 maja minister finansów spotkał się z prezesem Narodowego Banku Polskiego Leszkiem Balcerowiczem i przedstawił mu rządowe propozycje zmian w polityce kursowej. Z propozycjami tymi zapoznała sie już obradująca od wtorku Rada Polityki Pieniężnej.

Na razie nie ma informacji o przebiegu odbywającego sie obecnie spotkania ministra finansów Marka Belki z Radą Polityki Pieniężnej.

W spotkaniu bierze także udział minister pracy Jerzy Hausner i szef kancelarii premiera Marek Wagner. Przed spotkaniem minister Belka zapytany przez dziennikarzy, czego po nim oczekuje odpowiedział jedynie - spokoju.

ycipk-3wlidw

Rząd jest zadowolony z obniżki stóp, uważa jednak, że ze względu na niski poziom inflacji istnieje przestrzeń do bardziej radykalnych działań - powiedział rzecznik rządu Michał Tober.

Obniżanie stóp to właściwy kierunek. Ta decyzja Rady jest ostrożna, wręcz zachowawcza. Przy tak niskim poziomie inflacji i trudnej sytuacji polskich przedsiębiorstw jest przestrzeń do bardziej radykalnych obniżek stóp - powiedział Tober. (IAR/PAP, and)

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3wlidw

ycipk-3wlidw
ycipk-3wlidw