Trwa ładowanie...
d4bjkz1

RPO: Policja ma wystarczające uprawnienia


Obowiązujące przepisy o użyciu broni przez policjantów są wystarczające, nie trzeba ich zmieniać; problemem jest odpowiednie uzbrojenie i wyszkolenie funkcjonariuszy - uważa zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich w liście do szefa MSWiA.

d4bjkz1
d4bjkz1

O liście zastępcy RPO Jerzego Świątkiewicza do ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Krzysztofa Janika, napisany w związku z niedawnym zabójstwem policjanta w podwarszawskich Parolach, poinformowano w sobotę.

Świątkiewicz ma też wątpliwości co do propozycji wprowadzenia do kodeksu karnego nowej sankcji za zabójstwo policjanta na służbie - kary 25 lat więzienia lub dożywocia - jego zdaniem z dotychczasowej praktyki sądów wynika, że w sprawach tego typu i tak zapadają najsurowsze wyroki, a proponowane ograniczenie mogłoby naruszyć zasadę trójpodziału władz.

Zastępca RPO podkreśla, że obowiązujące już dziś przepisy pozwalają policjantowi użyć broni, poprzedzając to tylko okrzykiem "Policja!" - pomijając procedurę strzałów ostrzegawczych - gdy z zachowania napastnika uzbrojonego w niebezpieczne narzędzie wynika, że "wszelka zwłoka groziłaby niebezpieczeństwem dla życia lub zdrowia ludzkiego", czy innego dobra chronionego prawem - mówią o tym przepisy dotyczące obrony koniecznej.

Problemem jest natomiast odpowiednie wyszkolenie i uzbrojenie funkcjonariuszy, tak aby korzystali z tego uprawnienia skutecznie i zgodnie z obowiązującym prawem - stwierdza Świątkiewicz.

d4bjkz1

_ Ponadto, nie negując potrzeby podejmowania przez Policję działań wymagających - zwłaszcza w sytuacjach ekstremalnych - użycia środków koniecznych dla powstrzymania agresywnych czy wręcz przestępnych zachowań, zwiększenie uprawnień policjantów nie może nieść za sobą naruszania praw obywatelskich_ - zwraca uwagę zastępca RPO.

Podkreśla on konieczność stworzenia niezależnego systemu monitoringu nad naruszaniem praw obywateli przez funkcjonariuszy policji, co zalecił Polsce Komitet Praw Człowieka. (reb)

d4bjkz1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4bjkz1
Więcej tematów