Trwa ładowanie...

RPO broni oświadczenia ws. Jakuba A. "Nie chronimy mordercy, chodzi o standardy"

Rzecznik Praw Obywatelskich nie wycofuje się ze swojego oświadczenia ws. podejrzanego o zabójstwo 10-letniej Kristiny. Po zarzuceniu niewłaściwego działania służbom na Adama Bodnara spadła lawina krytyki.

RPO broni oświadczenia ws. Jakuba A. "Nie chronimy mordercy, chodzi o standardy"Źródło: East News, fot: Paweł Wiśniewski
d2pm4bd
d2pm4bd

"Użyte przez policję środki wydają się w tym przypadku nieproporcjonalne i mają charakter pokazowy, stanowiący przykład manifestacji siły państwa wobec jednostki" - napisano w oświadczeniu Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur, czyli organu, którego obowiązki pełni Rzecznik Praw Obywatelskich. Po tym stanowisku na Adama Bodnara spadła fala krytyki ze strony części polityków, publicystów, a nawet policji.

Były wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki uznał, że rzecznik powinien przeprosić policję i natychmiast podać się do dymsji. - Powinien złożyć kondolencje rodzinie, a policjantom i prokuraturze podziękować za skuteczne i szybkie działania - mówił z kolei w TVP Info Mariusz Ciarka, rzecznik KGP. Padły też zarzuty, że "Bodnar broni mordercy".

Jednak RPO i jego eksperci nie zamierzają zmieniać zdania. - Wszystko co ważne w tej sprawie napisaliśmy w oświadczeniu - powiedział nam Adam Bodnar, kiedy w piątek zapytaliśmy go o krytykę oświadczenia, i skierował do swojej zastępczyni.

"Skandaliczne sformułowanie"

- Nie wycofujemy się z oświadczenia. Było ono konieczne i tak powinniśmy się zachować. Nie bierzemy mordercy pod opiekę - to skandaliczne sformułowanie i nie jest zgodne z prawdą - mówi Wirtualnej Polsce dr Hanna Machińska z Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur, zastępczyni RPO.

Zobacz także: Skandaliczne słowa polskiego siatkarza. Czarnecki by takich nie użył

- Jesteśmy zdumieni, jak można manipulować jego treścią. Przecież to stanowisko mówi tylko o faktach. Wskazuje, że policja i prokuratura prowadzą swoje działania, ale jednocześnie służby muszą przestrzegać standardów - dodaje dr Machińska.

d2pm4bd

"Niezgodne ze standardami"

Zaznacza, że osoby podejrzanej nawet o najgorsze zbrodnie nie można poniżać i pozbawiać godności. Powtarza też, że w tym przypadku nie były potrzebne kajdanki zespolone ani chwyt obezwładniający.

- Kajdanki krępujące ręce i nogi jednocześnie nie były konieczne, ale w tym przypadku całość działań nie wydaje się zgoda ze standardami Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Było to upokarzające i niegodne. Dawno nie widziałem tak brutalnego zachowania przy tak dużych siłach policyjnych - ocenia zastępczyni RPO.

Kajdanki zespolone tylko podczas zagrożenia

W przypadku Jakuba A. policja zastosowała tzw. kajdanki zespolone. To klamry metalowe na ręce i nogi, połączone dodatkowo między sobą łańcuchami. Mają krępować ruchy i nie pozwolić zatrzymanemu zaatakować mundurowych.

d2pm4bd

- Kajdanki zespolone policja stosuje w wielu wypadkach. Wielokrotnie występowaliśmy, aby stosować je tylko w konieczności, kiedy faktycznie istnieje zagrożenie dla policjantów. W tym przypadku nie było takiego uzasadnienia - stwierdza dr Hanna Machińska.

Przestrzega też, że błędy podczas postępowania wynikające z zachowania śledczych mogą mieć bardzo dalekie skutki.

- Nie chcę mówić, że będzie jak w przypadku Tomasza Komendy czy innych skazanych na podstawie wymuszonych zeznań, ale trzeba respektować prawo podczas śledztwa i procesu - mówi WP dr Machińska.

d2pm4bd

"Współczucie dla rodziny"

Odpowiada również na zarzut, że RPO nie dostrzega tragedii rodziny 10-latki.

- Wyrażamy głębokie współczucie dla bliskich i jesteśmy niezwykle poruszeni śmiercią dziewczynki. Też uważamy tę zbrodnie za niesłychaną. Ale rozdzielamy dwa problemy: zbrodnię i konieczność przestrzegania prawa w stosunku do podejrzanego - zaznacza prawniczka.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2pm4bd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2pm4bd
Więcej tematów