Trwa ładowanie...

Mrowiny. Adam Bodnar interweniuje ws. zatrzymania Jakuba A.

Zatrzymanie 22-letniego Jakuba A. ws. brutalnego zabójstwa Kristiny nie przebiegło poprawnie - uważa Adam Bodnar. Rzecznik praw obywatelskich jest zdania, że pogwałcono prawa mężczyzny podejrzanego o mord 10-latki.
Share
Dolnośląska policja opublikowała w sieci film z zatrzymania mężczyzny
Dolnośląska policja opublikowała w sieci film z zatrzymania mężczyznyŹródło: dolnoslaska.policja.gov.pl
d410meq

"Użyte przez policję środki wydają się w tym przypadku nieproporcjonalne i mają charakter pokazowy, stanowiący przykład manifestacji siły państwa wobec jednostki" - napisano w oświadczeniu Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur.

To organ, którego obowiązki pełni rzecznik praw obywatelskich. Adam Bodnar uważa, że zatrzymanego ws. brutalnego zabójstwa 10-latki Jakuba A. potraktowano "poniżająco".

d410meq

"Za niedopuszczalne należy uznać wyprowadzenie zatrzymanego z budynku boso i niekompletnie ubranego, a następnie pozostawienie zatrzymanego w takim stanie, w czasie wykonywania czynności procesowych" - czytamy w oświadczeniu.

Zobacz też: Mrowiny. Zabójstwo 10-letniej Kristiny. Policja pokazała moment zatrzymania

Kristina z Mrowin nie żyje. Jakub A. przyznał się do winy

Zdaniem rzecznika praw obywatelskich to "pogwałcenie praw człowieka". Bodnar zauważa też, że "nie były potrzebne kajdanki zespolone ani chwyt obezwładniający", bo zatrzymany nie stawiał oporu.

d410meq

"Z posiadanych informacji nie wynika, by podejrzany miał obrońcę (z urzędu lub wyboru), co może budzić wątpliwości co do właściwej realizacji jego prawa do obrony" - dodano.

Jakub A. trafił do aresztu. Mężczyzna przyznał się do zabicia 10-letniej Kristiny z Mrowin. Został "schowany", bo inni współwięźniowie chcieliby samodzielnie wymierzyć mu sprawiedliwość.

Pogrzeb Kristiny odbędzie się w sobotę. Mama dziewczynki poprosiła, by wszystkie osoby uczestniczące w ceremonii przyszły ubrane na biało lub niebiesko.

Źródło: rpo.gov.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d410meq

Podziel się opinią

Share
d410meq
d410meq
Więcej tematów