ycipk-2vdxzc

Zabójstwo 10-letniej Kristiny. Prokuratura prosi o obrońcę z urzędu dla Jakuba A.

Prokuratura Okręgowa w Świdnicy wystąpiła do sądu o wyznaczenie obrońcy z urzędu dla Jakuba A. Mężczyzna jest podejrzany o zamordowanie 10-letniej Kristiny z Mrowin. Przyczyną wniosku jest planowana konsultacja psychiatryczna.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zatrzymanie 22-letniego Jakuba A.
Zatrzymanie 22-letniego Jakuba A. (Policja dolnośląska)
ycipk-2vdxzc

W sprawach karnych oskarżony musi być reprezentowany przez obrońcę. Jeżeli nie stać go na to, sąd wyznacza mu obrońcę z urzędu.

- Nie ma obowiązku, żeby obrońca brał udział w postępowaniu przygotowawczym. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę, że planujemy zasięgnięcie opinii biegłych lekarzy psychiatrów, wystąpiliśmy do prezesa Sądu Okręgowego w Świdnicy z wnioskiem o wyznaczenie obrońcy z urzędu. Czekamy, aż sąd ten wniosek rozpozna - powiedział portalowi gazeta.pl prokurator Tomasz Orepuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Świdnicy.

Jak dodał prokurator, wszystkie czynności z udziałem podejrzanego były nagrywane, żeby nikt nie mógł zarzucić, że ktoś chciał zastraszyć Jakuba A.

ycipk-2vdxzc

Powinien być obrońca

Innego zdania jest Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Jej przedstawiciele uważają, że obrońca z urzędu powinien być obecny w czasie wszystkich przesłuchań mężczyzny. Organizacja napisała do prokuratury pismo z pytaniem o obrońcę podejrzanego.

- Mamy niedoregulowane prawo, niezgodne w pełni ze standardami unijnymi - powiedział portalowi Adam Klepczyński z HFPC. - Dążymy do tego, aby obrońca był obecny od zatrzymania, nawet przed pierwszym przesłuchaniem - dodał.

Klepczyński powołuje się na dwa wyroki Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, zgodnie z którymi skazanie na podstawie zeznań i przyznania się do winy na etapie postępowania przygotowawczego, gdzie nie było obrońcy, może doprowadzić do wadliwości postępowania i naruszenia Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

ycipk-2vdxzc

Student psychologii

Do zabójstwa 10-letniej Kristiny doszło w czwartek 13 czerwca. Dziewczynka zaginęła wracając ze szkoły do domu. Tego samego dnia odnaleziono jej ciało w lesie oddalonym o około 6 km od Mrowin, gdzie mieszkała.

W niedzielę zatrzymany został Jakub A., 22-letni student psychologii. Jak dowiedziała się Wirtualna Polska, mężczyzna był zakochany w matce dziewczynki. Usłyszał zarzuty zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem i podżegania innej osoby do udziału w zbrodni.

Źródło: gazeta.pl

ycipk-2vdxzc

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2vdxzc

ycipk-2vdxzc
ycipk-2vdxzc