Trwa ładowanie...

Zabójstwo 10-letniej Kristiny. Prokuratura prosi o obrońcę z urzędu dla Jakuba A.

Prokuratura Okręgowa w Świdnicy wystąpiła do sądu o wyznaczenie obrońcy z urzędu dla Jakuba A. Mężczyzna jest podejrzany o zamordowanie 10-letniej Kristiny z Mrowin. Przyczyną wniosku jest planowana konsultacja psychiatryczna.
Share
Zatrzymanie 22-letniego Jakuba A.
Zatrzymanie 22-letniego Jakuba A.Źródło: Policja dolnośląska
d21fceq

W sprawach karnych oskarżony musi być reprezentowany przez obrońcę. Jeżeli nie stać go na to, sąd wyznacza mu obrońcę z urzędu.

- Nie ma obowiązku, żeby obrońca brał udział w postępowaniu przygotowawczym. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę, że planujemy zasięgnięcie opinii biegłych lekarzy psychiatrów, wystąpiliśmy do prezesa Sądu Okręgowego w Świdnicy z wnioskiem o wyznaczenie obrońcy z urzędu. Czekamy, aż sąd ten wniosek rozpozna - powiedział portalowi gazeta.pl prokurator Tomasz Orepuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Świdnicy.

Jak dodał prokurator, wszystkie czynności z udziałem podejrzanego były nagrywane, żeby nikt nie mógł zarzucić, że ktoś chciał zastraszyć Jakuba A.

d21fceq

Powinien być obrońca

Innego zdania jest Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Jej przedstawiciele uważają, że obrońca z urzędu powinien być obecny w czasie wszystkich przesłuchań mężczyzny. Organizacja napisała do prokuratury pismo z pytaniem o obrońcę podejrzanego.

- Mamy niedoregulowane prawo, niezgodne w pełni ze standardami unijnymi - powiedział portalowi Adam Klepczyński z HFPC. - Dążymy do tego, aby obrońca był obecny od zatrzymania, nawet przed pierwszym przesłuchaniem - dodał.

Klepczyński powołuje się na dwa wyroki Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, zgodnie z którymi skazanie na podstawie zeznań i przyznania się do winy na etapie postępowania przygotowawczego, gdzie nie było obrońcy, może doprowadzić do wadliwości postępowania i naruszenia Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

d21fceq

Student psychologii

Do zabójstwa 10-letniej Kristiny doszło w czwartek 13 czerwca. Dziewczynka zaginęła wracając ze szkoły do domu. Tego samego dnia odnaleziono jej ciało w lesie oddalonym o około 6 km od Mrowin, gdzie mieszkała.

W niedzielę zatrzymany został Jakub A., 22-letni student psychologii. Jak dowiedziała się Wirtualna Polska, mężczyzna był zakochany w matce dziewczynki. Usłyszał zarzuty zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem i podżegania innej osoby do udziału w zbrodni.

Źródło: gazeta.pl

d21fceq

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d21fceq

Podziel się opinią

Share
d21fceq
d21fceq
Więcej tematów