Trwa ładowanie...
ihor mazur

RPO. Adam Bodnar interweniuje ws. zatrzymania Ihora Mazura

Rzecznik Praw Obywatelskich interweniował w sprawie Ihora Mazura, weterana walk ukraińsko-rosyjskich w Donbasie, działacza społecznego i współpracownika rzeczniczki praw obywateli Ukrainy. Został on zatrzymany w Dorohusku przez funkcjonariuszy tamtejszej placówki Straży Granicznej. Powodem był list gończy Interpolu, wystawiony na wniosek służb Federacji Rosyjskiej.

Share
RPO. Adam Bodnar interweniuje ws. zatrzymania Ihora Mazura
Źródło: PAP, Fot: Tomasz Gzell
dvzxtvy

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Komendanta Placówki Straży Granicznej w Dorohusku z prośbą o szczegółowe informacje na temat okoliczności, w jakich doszło do zatrzymania Ihora Mazura - poinformowano w komunikacie na stronie internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich. Rzecznik poprosił również o odniesienie się do pojawiających się w mediach zarzutów, jakoby po zatrzymaniu cudzoziemiec pozbawiony został prawa do kontaktu z pełnomocnikiem i przedstawicielstwem dyplomatycznym Ukrainy.

Bodnar zaapelował też do właściwych organów państwa, w tym ministra spraw zagranicznych i ministra sprawiedliwości, o rozwagę i wnikliwą analizę sprawy. Przypomina, że stosowane przez Interpol procedury umieszczania danych na listach osób poszukiwanych nie zapewniają wystarczającej ochrony przed nadużyciami ze strony państw, które mogą wykorzystywać ten mechanizm do swoich celów politycznych.

dvzxtvy

Rzecznik ma nadzieję, że sprawa Ihora Mazura zostanie rozstrzygnięta w sposób zapewniający cudzoziemcowi ochronę jego praw i wolności, gwarantowanych m.in. w Europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.

Ukraiński działacz obywatelski został zatrzymany w piątek przez Straż Graniczną na przejściu granicznym w Dorohusku. Doszło do tego na wniosek Federacji Rosyjskiej, która rozesłała za mężczyzną notę Interpolu. W niedzielę mężczyzna został zwolniony z aresztu.

- Polska zgodnie z obowiązującymi przepisami po informacji z Interpolu była zobowiązana do zatrzymania obywatela Ukrainy - przekazała w sobotę rzeczniczka MSZ Ewa Suwara. Jednak w niedzielę stanowisko MSZ złagodził szef dyplomacji prof. Jacek Czaputowicz. - Strony porozumienia Interpolu czasami go nadużywają - stwierdził minister spraw zagranicznych. Jednocześnie zapewnił, że władze konsularne wyjaśniają ze stroną ukraińską powody wpisania przez Rosję Ihora Mazura na tę listę.

Decyzję w sprawie ewentualne wydania Ihora Mazura Rosjanom podejmie sąd w Chełmie.

dvzxtvy

Podziel się opinią

Share
dvzxtvy
dvzxtvy
Więcej tematów