Trwa ładowanie...
d25tj4d

Rozszyfrowano genom rośliny uprawnej

Naukowcy znają już niemal wszystkie geny ryżu. Okazało się, że ta rosnąca w wodzie trawa ma ich więcej niż... człowiek! - pisze piątkowa Gazeta Wyborcza.

d25tj4d
d25tj4d

Ryż jest prawdopodobnie jedną z najważniejszych roślin na świecie. Razem z kilkoma krewnymi z rodziny traw - kukurydzą, pszenicą, jęczmieniem i sorgo - zapewnia pożywienie większości ludzi i zwierząt. Może to się wydawać nieprawdopodobne dla ceniących ziemniaka Polaków, ale dla co drugiego człowieka na naszej planecie ryż jest podstawowym (często niemal jedynym) źródłem energii.

Jak ważne są badania genomu tej trawy, jeszcze lepiej świadczą dwie liczby opublikowane niedawno przez ONZ: 24 tys. - tyle osób umiera dziennie z głodu, 800 mln - tyle ludzi każdego dnia idzie spać głodnych. Większość ofiar głodu mieszka w krajach przeludnionych i ubogich - właśnie tam, gdzie podstawę wyżywienia stanowi ryż.

Nic dziwnego, że piątkowe Science z okazji rozpracowania genomu ryżu zamieszcza aż sześć publikacji na ten temat - dwie prace niezależnych zespołów, które rozszyfrowały prawie komplet informacji genetycznej dwóch podstawowych odmian ryżu i aż cztery komentarze ekspertów. (an)

d25tj4d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25tj4d
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj