Trwa ładowanie...
11-10-2014 06:55

Rozpoczęto dodatkowe kontrole na lotniskach w związku z Ebolą

W sobotę władze federalne rozpoczęły dodatkowe kontrole pasażerów na lotniskach w ramach programu walki z wirusem Ebola. Pasażerowie przylatujący z Gwinei, Sierra Leone i Liberii będą musieli poddać się pomiarowi temperatury i odpowiedzieć na serię pytań.

Rozpoczęto dodatkowe kontrole na lotniskach w związku z EboląŹródło: WP.PL, fot: Andrzej Hulimka
d2dcy1p
d2dcy1p

Pierwszym lotniskiem w USA, na którym rozpoczęte zostaną dodatkowe kontrole będzie nowojorski JFK. W przyszłym tygodniu kontrole rozpoczną się na lotniskach Newark Liberty, Washington Dulles, Chicago O'Hare i Hartsfield-Jackson w Atlancie.

Większość osób przybywających do USA z wymienionych trzech krajów Afryki Zachodniej, ląduje na tych lotniskach.

Kontroli przy pomocy bezdotykowych termometrów na podczerwień dokonywać będą funkcjonariusze Departamentu Bezpieczeństwa Kraju oraz Straży Granicznej i Służby Celnej pod nadzorem Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDCP). Będą jej podlegać osoby, które rozpoczęły podróż w Gwinei, Sierra Leone i Liberii, lub zatrzymały się w tych krajach. Większość z ponad 4 tys. zgonów spowodowanych przez Ebolę miało miejsce właśnie w tych trzech krajach.

Funkcjonariusze będą musieli ponadto ocenić, czy kontrolowane osoby wykazują inne oznaki zarażenia wirusem i będą zadawać im pytania dotyczące ich stanu zdrowia oraz tego czy miały kontakt z chorym na Ebolę.

d2dcy1p

Osoby z podwyższoną temperaturą lub innymi symptomami będą kierowane do CDCP, które zadecyduje o dalszym postępowaniu. Może to być skierowanie do szpitala na obserwację, pobranie próbek, leczenie, albo poddanie kwarantannie.

Zdaniem krytyków, kontrole na lotniskach nie wystarczą do zapobieżenia rozprzestrzeniania się wirusa. W odpowiedzi CDCP opublikowało komunikat stwierdzający, że jest to tylko jeden ze środków prewencyjnych mających na celu ochronę ludności USA przed wirusem.

W ubiegłą środę zanotowano w USA pierwszy przypadek zgonu z powodu zarażenia wirusem Ebola. Zmarły mężczyzna Thomas Duncan przybył do Dallas, w Teksasie, z Liberii.

Czym jest wirus Ebola? Jak wpływa na organizm?
(fot. infografika.wp.pl)
Źródło: (fot. infografika.wp.pl)
d2dcy1p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dcy1p
Więcej tematów