Rozpoczęła się międzynarodowa konferencja policyjna
8 tysięcy nowych samochodów, rozbudowa
własnego lotnictwa, całkowita wymiana umundurowania i zakup
nowoczesnego uzbrojenia czeka w latach 2007-2009 polską policję -
zapowiedział jej komendant główny, Konrad Kornatowski podczas
otwarcia międzynarodowej konferencji, poświęconej wyposażeniu
policji.
Konferencja towarzyszy Międzynarodowym Targom Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa - Europoltech, które rozpoczęły się w stolicy.
Impreza potrwa do piątku. W tym czasie ponad 200 wystawców zaprezentuje w warszawskim Centrum Wystawienniczym EXPO produkty nowoczesnej techniki i wyposażenia służb policyjnych.
Polskim policjantom potrzebny jest sprzęt oparty na najnowszych technologiach, wspomagający walkę z przestępczością oraz wzmacniający ich bezpieczeństwo osobiste i efektywność działania - powiedział podczas otwarcia konferencji Kornatowski.
Mówił również o przyjętej w styczniu ustawie o modernizacji służb mundurowych. Według niego, ustawa daje więcej środków na poprawę wyposażenia funkcjonariuszy i podwyżkę ich pensji, a to przyczyni się to pozytywnych zmian w funkcjonowaniu polskiej policji.
Zastępca komendanta głównego policji Tomasz Karczewski powiedział, że pieniądze pozyskane dzięki tej ustawie zostaną przeznaczone m.in. na transport, uzbrojenie i technikę specjalną.
Ustawa, która będzie realizowana do 2009 r., przede wszystkim umożliwia zakup nowego sprzętu, na co dzisiaj nie możemy sobie pozwolić - powiedział Karczewski. Dodał też, że w ciągu najbliższych trzech lat policyjne pensje wzrosną o 700 zł.
Mam nadzieję, że wzrost będzie systematyczny i w ciągu sześciu lat zarobki w policji staną się konkurencyjne na rynku pracy - podkreślił zastępca komendanta głównego policji.
Minister sprawa wewnętrznych i administracji Janusz Kaczmarek - który objął patronat nad konferencją - podkreślił, że do sprawnego funkcjonowania policji oprócz wymiany sprzętu potrzeba również odpowiedniego zarządzania tą formacją.
Zdaniem ministra-koordynatora ds. służb specjalnych Zbigniewa Wassermanna, polska policja jest instytucją, która dobrze spełnia swoje zadania dotyczące m.in. walki z zorganizowaną przestępczością i terroryzmem.
Polska policja jest skuteczna, wie jak poradzić sobie z najgroźniejszymi zjawiskami, ale potrzebuje lepszego wyposażenia - uważa minister Wassermann.
Dyrektor biura kryminalnego KGP insp. Andrzej Trela (jeden z prelegentów konferencji) powiedział PAP, że po wejściu naszego kraju do UE "uległy zmianie priorytety w walce z przestępczością".
"Zmieniły się kategorie przestępstw, spadły pospolite przestępstwa, takie jak kradzieże włamania a ujawniły się inne przestępstwa przede wszystkim związane z handlem ludźmi. Ujawniła się też cyberprzestępczość. Pod tym kryje się rozpowszechnianie pornografii dziecięcej, oszustwa związane z kartami płatniczymi oraz prezentowanie na stronach internetowych treści faszystowskich" - podkreślił Trela.