Rozpoczął się 58. Festiwal Filmowy w Wenecji
Nicole Kidman (AFP)
58. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji zainaugurował w środę wieczorem pokaz filmu "Dust", bałkańskiego westernu, zrealizowanego przez macedońskiego reżysera Milko Manczevskiego.
Podczas festiwalowych pokazów widzowie obejrzą 140 filmów.
Jedną z głównych atrakcji pierwszego dnia 58. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji była australijska gwiazda Nicole Kidman, której przybycie zrobiło duże wrażenie na licznie zgromadzonych dziennikarzach. Kidman przyjechała do Wenecji, by promować dwa swoje filmy: "Birthday girl" i thriller "The Others", którego współproducentem był nieobecny na festiwalu jej były mąż, Tom Cruise.
O Złotego Lwa - główną nagrodę festiwalu będzie ubiegać się 20 filmów. Werdykt ogłosi międzynarodowe jury obradujące pod przewodnictwem Nanniego Morettiego, którego film "Pokój syna" wygrał w tym roku festiwal w Cannes. Złotym Lwem za całokształt twórczości zostanie uhonorowany francuski reżyser Eric Rohmer.
Wśród 20 filmów kandydujących do głównej nagrody, znalazły się m.in.: dwa amerykańskie obrazy - "Bully" Larry Clarka i "Waking Life" Richarda Linklatera, meksykański "Y tu mama tambien" Alfonso Cuarona, irańsko-włoski "Raye makhfi" Bapaka Payamiego, indyjski "Monsoon Wedding" Miry Naira, a także nowe filmy Amosa Gitai - "Eden", Kena Loacha - "The Navigators", Waltera Sallesa - "Behind the Sun", Andre Techine'a - "Loin" i Gorana Paskaljevica - "How Harry Became a Tree".
Na festiwalu odbędzie się retrospektywny przegląd twórczości Andrzeja Munka.
Już po raz drugi do konkursu głównego nie zakwalifikował się żaden film polski. W blisko 70-letniej historii weneckiego festiwalu Polacy dwa razy zdobyli Złote Lwy: w 1984 Krzysztof Zanussi za film "Rok spokojnego słońca" i w 1993 - Krzysztof Kieślowski za "Trzy kolory: Niebieski".
Inne polskie filmy nagradzane w Wenecji to m.in.: w 1937 roku - "Barbara Radziwiłłówna" Józefa Lejtesa oraz "Trzy etiudy Chopina" Eugeniusza Cękalskiego otrzymały wyróżnienie jury. Rok później, Ludwik Solski otrzymał medal za rolę w "Geniuszu sceny" Romualda Gantkowskiego, a film - medal za scenariusz. W 1955 roku "Błękitny krzyż" Andrzeja Munka zdobył brązowy medal, a w 1958 - główną nagrodę na Festiwalu Filmów Krótkometrażowych i Eksperymentalnych otrzymał "Ostatni dzień lata" Tadeusza Konwickiego i Jana Laskowskiego. W 1959 roku Polacy zdobyli aż trzy wyróżnienia: główną nagrodę za "Godzinę pąsowej róży" Haliny Bielińskiej, wyróżnienie dla Lucyny Winnickiej za rolę w obrazie Jerzego Kawalerowicza "Pociąg" oraz Nagrodę FIPRESCI dla "Popiołu i diamentu" Andrzeja Wajdy. W 1962 roku FIPRESCI zdobył "Nóż w wodzie" Romana Polańskiego. W 1985 roku "Latarniowiec" Jerzego Skolimowskiego otrzymał nagrodę specjalną dla filmu oraz Premio Pasinetti - nagrodę włoskich krytyków filmowych i wyróżnienie CIAK dla aktora
Roberta Duvalla.
Po raz pierwszy Festiwal Filmowy w Wenecji odbył się w 1932 roku. Uczestniczyły w nim 43 filmy z 9 krajów, w tym także z Polski. W 1980 roku zaczęto przyznawać Złote Lwy. W ubiegłym roku festiwal wygrał irański reżyser Jafar Panahi filmem "Krąg".
Tegoroczna edycja Festiwalu zakończy się 8 września. (aka,mon)
Zobacz także:
Festiwal Filmowy w Wenecji
w WP-Film - Rozpoczęcie Festiwalu
w WP-Film - Andrzej Munk