Nie będzie rozszerzenia NATO? Jest nowy komunikat
Rozmowy między Turcją a Szwecją w sprawie członkostwa w NATO zostały zawieszone - poinformował w sobotę szwedzki minister spraw zagranicznych Tobias Billstrom. W tym tygodniu Finlandia po raz pierwszy powiedziała, że musi rozważyć przystąpienie do Sojuszu Północnoatlantyckiego bez swojego sąsiada.
Szwedzki minister powiedział, że rząd "inwestuje czas i wysiłek", aby "ponownie ruszyć do przodu i nadal ma nadzieję, że proces może zostać zakończony latem". Premier Szwecji Ulf Kristersson również kilka dni temu wyrażał optymizm w tej sprawie.
Finlandia wejdzie do NATO bez sąsiada?
W tym tygodniu Finlandia po raz pierwszy powiedziała, że musi rozważyć przystąpienie do NATO bez Szwecji, której starania najwyraźniej utknęły w martwym punkcie, gdy Ankara zaatakowała Sztokholm w związku z antytureckimi i antyislamskimi protestami.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Finlandia – która ma 1300-kilometrową granicę z Rosją – i Szwecja złożyły wniosek o członkostwo w NATO w zeszłym roku po inwazji Moskwy na Ukrainę. To była historyczna decyzja, ponieważ zakończyła trwającą od dziesięcioleci politykę wojskowego niezaangażowania.
Turcja wielokrotnie podkreślała, że nie jest przeciwna rozszerzeniu NATO, a jedynie krytykuje Sztokholm za niepodejmowanie działań przeciwko elementom zagrażającym bezpieczeństwu Ankary.
W czerwcu ubiegłego roku Turcja i dwa kraje nordyckie podpisały memorandum w celu rozwiązania uzasadnionych obaw Ankary w zakresie bezpieczeństwa, torując im drogę do ostatecznego członkostwa w sojuszu.
Jednak niedawne prowokacyjne demonstracje zwolenników terrorystów i islamofobów w Sztokholmie skłoniły tureckich przywódców do zakwestionowania zobowiązania Szwecji do podjęcia kroków niezbędnych do uzyskania członkostwa w NATO.
Deklaracja Szwecji i Finlandii
Ankara od dawna krytykuje Sztokholm za przyjmowanie członków różnych organizacji terrorystycznych, zwłaszcza członków PKK, a w ostatnich latach Gülenist Terror Group (FETÖ) – organizacji stojącej za pokonaną próbą puczu w Turcji w 2016 roku.
Przed historycznym szczytem NATO trzy kraje podpisały w czerwcu trójstronne porozumienie, które zapobiegło tureckiemu wecie. W memorandum kraje nordyckie oświadczyły, że rozpatrzą wnioski Türkiye o ekstradycję terrorystów. Ponadto we wspólnej dyrektywie stwierdzono, że Finlandia i Szwecja "nie udzielą wsparcia organizacji określanej jako FETÖ" oraz grupom terrorystycznym.
Źródło: AP / Reuters / AFP / Dailysabah