Rozmowy Polska-Rosja bez przełomu
Najprawdopodobniej nie dojdzie do przełomu w stanowiskach Polski i Rosji w sprawie dostaw rosyjskiego gazu do Polski. Takiego zdania jest pragnący zachować anonimowość pracownik Gazpromu, który wypowiadał się w czwartek dla Polskiego Radia.
Przypuszczenie to potwierdził pośrednio rzecznik polskiej ambasady w Moskwie Jacek Niedzielski, który stwierdził jedynie, że rozmowy będą kontynuowane nawet po zakończeniu obecnego spotkania w Moskwie polsko-rosyjskiej komisji wspólnej.
Nie odbędzie się sygnalizowane wcześniej spotkanie przewodniczącego polskiej delegacji z dziennikarzami. Obie strony zamierzają tylko wieczorem wydać oświadczenie dla prasy.
Sprawa dostaw rosyjskiego gazu do Polski, to najbardziej kontrowersyjny punkt w stosunkach Moskwy i Warszawy. Zgodnie z grudniowymi zapowiedziami premierów obu państw, Michaiła Kasjanowa i Leszka Millera, efekty prac wspólnej grupy mają być znane przed przyszłotygodniową wizytą prezydenta Rosji Władimira Putina w Polsce.
Eksperci mają przedstawić swoim rządom rekomendacje w spornych sprawach gazowych. Wśród spornych spraw wymienia się określenie zasad finansowania pierwszej, niedokończonej nitki gazociągu jamalskiego; warunki i termin realizacji zapisanego w umowach projektu położenia drugiego gazociągu; określenie celowości i ewentualnej trasy tzw. łącznika międzysystemowego, czyli nowej magistrali gazowej omijającej Ukrainę; udział firm trzecich w planowanych inwestycjach; wielkość i warunki zakupów surowca przez Polskę oraz prawo do jego reeksportu.
Na czele polskiej delegacji stoi wiceminister gospodarki Marek Kossowski. Stronie rosyjskiej przewodniczy wiceszef resortu rozwoju gospodarczego i handlu Roald Piskoppel. W rozmowach, które toczą się w siedzibie Gazpromu, uczestniczą również przedstawiciele tego rosyjskiego potentata gazowego oraz Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG)
. (an)