Trwa ładowanie...
d2j37u5
wybory
06-08-2006 15:50

Rozłam w Partii Demokratycznej: powstaje Forum Liberalne

Partię Demokratyczną opuszczają przeciwnicy współpracy tego ugrupowania z SLD i SdPl. W ostatnich dniach pięciu dotychczasowych szefów regionalnych struktur PD powołało do życia Forum Liberalne. Według założycieli, stowarzyszenie ma być ruchem społecznym działającym na rzecz Polski liberalnej.

d2j37u5
d2j37u5

Wśród założycieli Forum Liberalnego są byli szefowie pięciu regionów: Lubelskiego - Marcin Celiński (szef grupy założycielskiej); Mazowsza - Artur Buczyński; Świętokrzyskiego - Jan Maćkowiak; Lubuskiego - Wiesław Pietruszak oraz Wielkopolskiego - Marek Zieliński. Do Forum wszedł też b. wiceszef PD Wojciech Baluch oraz dotychczasowa członkini Zarządu Krajowego partii Katarzyna Janus.

Celiński, który przed wystąpieniem z PD był także członkiem Zarządu Krajowego Demokratów, poinformował, że Forum Liberalne jest w trakcie rejestracji, a celem tej inicjatywy jest start w wyborach parlamentarnych za trzy lata.

Szef komitetu założycielskiej stowarzyszenia podkreślił, że Forum powstało jako platforma wewnątrz PD, która ma skupiać tych członków partii, którzy chcą, aby PD była "formacją liberalnego centrum". Celiński wyjaśnił, że w wyniku kłopotów z rejestracją platformy, którą blokowały władze partii i jednoczesnym "dryfowaniu" w stronę ścisłego sojuszy z SLD i SdPL, kilku działaczy zdecydowało się wystąpić z Partii Demokratycznej.

Nie byliśmy zainteresowani budowaniem lewicy w Polsce - powiedział Celiński. Jak podkreślił, celem Forum jest "budowa Polski, w której będzie wolność gospodarcza i światopoglądowa". Według twórców stowarzyszenia, zagrożeniem dla takiej Polski jest zarówno PiS z Samooborną i LPR, jak i potencjalnie silna lewica.

d2j37u5

Celiński nie wyklucza, że z czasem Forum przekształci się w partię polityczną. Jak dodał, liberalne ugrupowanie ma szansę zdobyć w Polsce od 5 do 15% poparcia. Celiński liczy, że w najbliższym czasie do Forum zdecydują się przyłączyć się inni członkowie PD, którzy sprzeciwiają się "centrolewowi".

W lipcu Rada Krajowa Demokratów upoważniła przewodniczącego i zarząd do negocjacji z SLD i SdPl oraz parafowania ogólnokrajowego porozumienia wyborczego. W ostatnim czasie liderzy PD, SLD i SdPl biorą udział we wspólnych konferencjach prasowych.

Wiceszef PD Marcin Święcicki ocenił, że powstanie Forum nie stanowi zagrożenia dla Demokratów. Nieporozumieniem określił twierdzenia założycieli stowarzyszenia, że władze PD blokowały rejestrację Forum, jako platformy wewnętrznej partii. Wniosek o rejestrację czekał na rozpatrzenie, a Forum przecież działało - podkreślił.

Święcicki pytany o sprzeciw twórców Forum wobec współpracy Demokratów z lewicą podkreślił, że "by działać i mieć wpływ na rzeczywistość, trzeba zawierać porozumienia". Przypomniał, że Partia Demokratyczna chciała porozumieć się z Platformą Obywatelską, jednak rozmowy w tej sprawie nie powiodły się.

d2j37u5

Wiceszef Demokratów podkreśla jednak, że mimo współpracy z lewicowymi ugrupowaniami, partia nie rezygnuje ze swoich postulatów. Także szef Demokratów Janusz Onyszkiewicz w liście skierowanym do członków ugrupowania, opublikowanym na stronach internetowych partii zapewnia, że sojusz z lewicą "ma być porozumieniem, w którym PD zachowuje swoją pełną polityczną tożsamość".

Onyszkiewicz przyznaje, że "perspektywa wspólnego wystąpienia w skali całego kraju z lewicą jest dla wielu (działaczy PD) trudna do przyjęcia", co określa jako "naturalne przecież zahamowania". Zaraz dodaje jednak, że podział na "postsolidarność" i "postkomunę" ulega w Polsce zatarciu, a linię podziału wyznacza teraz stosunek do "Okrągłego Stołu i przemian, które zapoczątkował oraz wspólna wizja przyszłości".

W sondażu Polskiej Grupy Badawczej z końca lipca Partia Demokratyczna uzyskała 3% poparcia. Na początku lipca, według sondażu CBOS, na Demokratów chciał głosować 1% badanych.

d2j37u5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2j37u5
Więcej tematów