Trwa ładowanie...
08-09-2014 05:55

Rozejm się utrzymuje, UE gotowa zdjąć sankcje na Rosję

UE poinformowała, że jest gotowa cofnąć kolejne sankcje przeciw Rosji, jeśli obowiązujące od piątku zawieszenie broni we wschodniej Ukrainie zostanie utrzymane.

Rozejm się utrzymuje, UE gotowa zdjąć sankcje na RosjęŹródło: PAP/EPA, fot: Stephanie Lecocq
d4joi0a
d4joi0a

- Jeśli zawieszenie broni będzie obowiązywać i/lub rozpoczną się rozmowy pokojowe, jesteśmy gotowi do cofnięcia sankcji - powiedział Van Rompuy w rozmowie z belgijską stacją telewizyjną VRT.

Szef Rady Europejskiej ocenił, że Rosję trudno jest nakłonić do udziału w "poważnych negocjacjach", a uzgodniony i ogłoszony w piątek rozejm na wschodzie Ukrainy to "wprawdzie ważny krok, ale tylko jeden".

- Nie zapominajmy, że przed zawieszeniem broni zginęło blisko 2000 osób. Od osiągnięcia pokoju dzieli nas kolejny wielki krok, rozmowy powinny rozpocząć się jak najszybciej - podkreślił.

W niedzielę cicho było w Ługańsku, tymczasem w Doniecku słyszano wystrzały.

d4joi0a

Wczesnym popołudniem donieckie władze podały, że "sytuacja w mieście jest napięta", szczególnie w okolicach miejskiego lotniska.

Władze Ługańska informowały tymczasem, że druga od ogłoszenia rozejmu noc w mieście minęła spokojnie. Mieszkańcy skarżą się jednak na brak prądu i bieżącej wody. Do Ługańska nie dostarcza się także artykułów spożywczych, leków i paliwa.

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk w wywiadzie dla telewizji "1+1" powiedział w niedzielę, że w przypadku niedotrzymania zawieszenia broni na wschodzie zaistnieje konieczność wprowadzenia w całym kraju stanu wojennego. "Jeśli ten rozejm zakończy się tak, jak kończyły się wszystkie wcześniejsze rozejmy, i to nie tylko na Ukrainie, innego wariantu nie będzie" - zaznaczył.

Jurij Łucenko, doradca ukraińskiego prezydenta i przewodniczący partii szefa państwa o nazwie Blok Petra Poroszenki oświadczył, że na szczycie NATO zapadły ustalenia dotyczące przysłania na Ukrainę doradców wojskowych oraz dostaw nowoczesnej broni z USA, Francji, Włoch, Polski i Norwegii.

d4joi0a

Informacje te zdementowały władze Polski, USA, Włoch i Norwegii.

Na szczycie NATO postanowiono, że kraje członkowskie przeznaczą około 15 mln euro na wsparcie dla Ukrainy. Kijów otrzyma też wsparcie finansowe od poszczególnych państw Sojuszu w ramach dwustronnych porozumień. Wsparcie ma się skoncentrować na takich dziedzinach jak bezpieczeństwo cybernetyczne, logistyka, struktury dowodzenia, kontrola i komunikacja, a także rehabilitacja weteranów.

NATO jako sojusz nie może dostarczyć Ukrainie sprzętu wojskowego, ale mogą to uczynić poszczególne kraje członkowskie - powiedział w Newport sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen.

d4joi0a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4joi0a
Więcej tematów