Trwa ładowanie...

Rozbiorą pomnik gen. Świerczewskiego. Dekomunizacja w Bieszczadach

Nadleśnictwo Baligród rozpoczyna wyburzanie pomnika gen. Karola Świerczewskiego "Waltera" w Jabłonkach w woj. podkarpackim. Koszt prac rozbiórkowych to ponad 50 tys. zł. Środki pochodzą z budżetu państwa.

Share
Rozbiorą pomnik gen. Świerczewskiego. Dekomunizacja w Bieszczadach
Źródło: PAP, Fot: Darek Delmanowicz
d2axcn5

Pomnik stoi w miejscu, gdzie w 1947 r. Świerczewski zginął z rąk członków Ukraińskiej Powstańczej Armii. W czasach PRL generał był nazywany bohaterem, ale teraz jego pomnik objęła ustawa dekomunizacyjna.

- Jeżeli warunki pogodowe pozwolą to w środę planowane jest rozpoczęcie prac związanych z rozbiórką - mówi "Gazecie Bieszczadzkiej" Edward Marszałek, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

d2axcn5

Dodaje, że istnienie pomnika - w opinii IPN - kłóci się z szacunkiem pamięci narodowej.

Zobacz także: Jacek Żakowski: „Pierwszy raz mamy doniesienie ze środka rosyjskiego układu wokół Macierewicza"

Pomnik trafi do muzeum

Elementy pomnika autorstwa Franciszka Strynkiewicza nie zostaną wyrzucone. Trafią do muzeum totalitaryzmu w Przedborsku koło Koszalina, gdzie staną też inne sowieckie pomniki propagandowe z całej Polski.

Ustawa nakazuje, aby takie obiekty demontował właściciel terenu, na którym stoją. Jednak Nadleśnictwo Baligróg nie miało w budżecie takich środków, więc wystąpiło do instytutu z prośbą o pomoc.

d2axcn5

Podziel się opinią

Share
d2axcn5
d2axcn5
Więcej tematów