Trwa ładowanie...

Rowerzyści mogą więcej - kierowco ustąp!

Od 21 maja rowerzyści przestaną być na polskich ulicach persona non grata. Wchodzące w życie prawo daje im wiele nowych przywilejów - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Rowerzyści mogą więcej - kierowco ustąp!Źródło: AFP
d1pdpr6
d1pdpr6

Jedna ze zmian to wprowadzenie prawa do omijania z prawej strony pojazdów jadących w korku - co ułatwi rowerzystom poruszanie się po zatłoczonych drogach. W dodatku za sprawą nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym kierowcy samochodów będą zmuszeni ustępować rowerzystom pierwszeństwa w każdej sytuacji. Tutaj ustawodawca wyszedł z założenia, że prawo powinno chronić słabszego.

Kolejnym przywilejem, jaki uzyskują użytkownicy dwóch kółek, jest prawo do poruszania się w niektórych sytuacjach po chodnikach. Mogą po nim jechać, kiedy nie ma specjalnie wydzielonych ścieżek rowerowych, także wówczas, kiedy złe warunki atmosferyczne ograniczają widoczność i sprawiają, że jazda ulicą byłaby dla nich niebezpieczna. Zdaniem prawników, ustawa ma jeden mankament - nie obejmuje rowerzystów obowiązkowym ubezpieczeniem OC.

d1pdpr6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pdpr6
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj