Trwa ładowanie...

Pentagon przejrzał plany Kremla. "Wiemy, jaka jest koncepcja" [RELACJA NA ŻYWO]

Wojna w Ukrainie trwa. Sobota to 269. dzień rosyjskiej inwazji. Departament Obrony USA poinformował, że intensyfikacja rosyjskich ataków rakietowych w Ukrainie ma na celu wyczerpanie zasobów obrony powietrznej kraju. Władze na Kremlu mają nadzieję, że w ten sposób osiągną dominację powietrzną nad Ukrainą. - Oni naprawdę próbują obezwładnić i wyczerpać ukraińskie systemy obrony powietrznej. Wiemy, jaka jest rosyjska koncepcja zwycięstwa i jesteśmy zdecydowani, aby zapewnić, że to się nie uda - przekazał wiceszef Pentagonu Colin Kahl. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Pentagon przejrzał plany Kremla. "Wiemy, jaka jest koncepcja". Na zdjęciu wiceszef Pentagonu Colin KahlPentagon przejrzał plany Kremla. "Wiemy, jaka jest koncepcja". Na zdjęciu wiceszef Pentagonu Colin KahlŹródło: Forum
d3yegyf
d3yegyf
  • Rankiem 19 listopada dwa rosyjskie samoloty myśliwskie wykonały niebezpieczne i nieprofesjonalne podejście do Stałej Grupy Morskiej NATO 1 (SNMG1), która prowadziła rutynowe operacje na Morzu Bałtyckim - przekazał Sojusz Północnoatlantycki w specjalnym komunikacie. NATO uznało interakcję za "niebezpieczną i nieprofesjonalną"
Trwa łączenie
21:51, 19.11.2022

Estonia wysyła autobusy, aby pomóc Ukrainie "przywrócić usługi transportowe", a także generatory elektryczne, aby "pomóc szkołom i instytucjom zajmującym się dziećmi, które działają w ukraińskich schronach", poinformował w sobotę estoński nadawca publiczny ERR, którego cytuje portal "The Kyiv Independent".

21:46, 19.11.2022

Estonia wysyła autobusy, aby pomóc Ukrainie "przywrócić usługi transportowe", a także generatory elektryczne, aby "pomóc szkołom i instytucjom zajmującym się dziećmi, które działają w ukraińskich schronach" - poinformował w sobotę estoński nadawca publiczny ERR.

Tallinn do Ukrainy wysyła łącznie 27 autobusów, 13 generatorów elektrycznych i dwie karetki pogotowia. 

W październiku Estonia zatwierdziła nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, który obejmuje sprzęt zimowy, wyposażenie i amunicję.

21:33, 19.11.2022

- Ukraińcy są już w stanie kontrolować to, co dzieje się na lewym brzegu Dniepru. Moim zdaniem będą robili wszystko, by jak najszybciej uchwycić przyczółki i zdezorganizować przygotowania rejonu obronnego przez żołnierzy rosyjskich - mówił gen. bryg. dr Jarosław Kraszewski w programie "Newsroom" Wirtualnej Polski, pytany o dalsze działania wojenne w Ukrainie.

21:23, 19.11.2022

Bojowe wozy piechoty ukraińskiej 28. Brygady w akcji.

21:05, 19.11.2022

Rosja przygotowuje kolejne ćwiczenia wojskowe. Tym razem bliżej Polski. Rosyjska Flota Bałtycka przeprowadzi kilkadziesiąt dużych ćwiczeń w obwodzie kaliningradzkim - podaje agencja Interfax.

20:50, 19.11.2022

Dobrowolna ewakuacja z okupowanych terytoriów obwodów chersońskiego i mikołajowskiego już się rozpoczęła. Państwo poniesie wszelkie związane z tym koszty - przekazała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. 

- Każdy może wyjechać do bezpieczniejszych regionów, jeśli sobie tego życzy, a państwo zapewni im przejazd, zakwaterowanie i opiekę lekarską - podkreśliła ukraińska polityk.

20:35, 19.11.2022

System HIMARS w akcji.

20:29, 19.11.2022

W Chersoniu, wyzwolonym spod rosyjskich najeźdźców, mieszkańcy otrzymali dziś prawie 1000 zestawów żywnościowych - poinformował zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko.

Telegram
20:19, 19.11.2022

Mariusz Błaszczak zapowiedział na początku listopada budowę zapory elektronicznej na granicy z obwodem kaliningradzkim. Pojawiają się pierwsze szczegóły, dotyczące tej inwestycji. Ma być gotowa w drugiej połowie przyszłego roku - wynika z deklaracji szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego.

20:08, 19.11.2022

"Zapanuje pokój, gdy na ukraińskiej ziemi nie pozostanie ani jeden rosyjski żołnierz. Istnieją dwa sposoby, aby to osiągnąć: albo ją opuszczają, albo w niej spoczną. Wybór pozostawiamy im. Ukraina jest wolnym krajem" - przekazał szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.

19:59, 19.11.2022

Nina Szewczenko, lat 65, po odebraniu pomocy humanitarnej w niedawno wyzwolonym mieście Izium w obwodzie charkowskim w Ukrainie.

19:34, 19.11.2022

- Po jednym z budynków zakładu nie został nawet kawałek fundamentu, jakby tam nigdy nic nie było - powiedział wiceprezes gospodarstwa rolnego Agrocom w Setnikach (Lubelskie) Federico Viola, którego suszarnie zbóż znajdują się w Przewodowie. Nawiązując do ofiar, podkreślił, że to zaufani pracownicy, którzy byli związani z firmą od chwili jej powstania. To właśnie na suszarnię zboża spadła we wtorek rakieta i spowodowała eksplozję, w wyniku której zginęły dwie osoby.

19:13, 19.11.2022

- Pracujemy, aby ustabilizować sytuację w całym kraju. Obecnie największe problemy z elektrycznością mamy w obwodach kijowskim, odeskim i charkowskim - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

youtube
19:06, 19.11.2022

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin oświadczył w sobotę, że niepowodzenie we wspieraniu Ukrainy przy zabezpieczeniu jej przyszłości może doprowadzić do "świata tyranii i chaosu".

Szef Pentagonu, przemawiając na Międzynarodowym Forum Bezpieczeństwa w kanadyjskim Halifaxie, ostrzegł również przed ryzykiem globalnego rozprzestrzeniania broni jądrowej.

- Koledzy Putina, autokraci, obserwują. I mogą dojść do wniosku, że zdobycie broni jądrowej da im własną licencję na polowanie. A to może napędzić niebezpieczną spiralę proliferacji nuklearnej - ostrzegł Austin, którego wypowiedź cytuje agencja Reutera.

Amerykański wojskowy przekazał również, że USA wyciągają wnioski z Ukrainy, by pomóc sojusznikom z Azji i Pacyfiku stać się "bardziej zwinnymi i odpornymi" i dodał, że Chiny, podobnie jak Rosja, dążą do świata, w którym "siła ma rację".

Odnosząc się do wybuchu rakiety w Przewodowie, w wyniku którego zginęło dwóch obywateli polskich, szef Pentagonu stwierdził, że jest to następstwem "wojny z wyboru" przeciwko Ukrainie, za którą odpowiedzialność ponosi prezydent Rosji Władimir Putin.

18:49, 19.11.2022

Paczki i listy do mieszkańców Chersonia, których miesiącami nie można było doręczyć do okupowanego przez Rosjan miasta dotarły na miejsce w sobotę. Ponad 2 tysiące przesyłek dostarczył pierwszy po wyzwoleniu Chersonia pociąg z Kijowa - podał portal Suspilne.

W składzie pierwszego od ośmiu miesięcy pociągu relacji Kijów-Chersoń, który przybył w sobotę rano, znalazł się specjalny wagon pocztowy. Dostarczył przesyłki, na które adresaci czekali od początku wojny.

Poczta ukraińska (Ukrpoczta) przekazała także do Chersonia znaczki pocztowe wyemitowane w czasie wojny, pocztówki i prenumeraty ukraińskie. 21 listopada poczta wznowi wysyłkę listów i paczek do Chersonia i z tego miasta.

O wyzwoleniu Chersonia, głównego miasta obwodu chersońskiego, władze Ukrainy poinformowały oficjalnie 11 listopada. Chersoń był jedynym miastem obwodowym Ukrainy zajętym przez wojska Rosji w trakcie inwazji, rozpoczętej 24 lutego br.

18:27, 19.11.2022

Brytyjski premier złożył niespodziewaną wizytę w Kijowie. Spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i zadeklarował, że Wielka Brytania dostarczy duży nowy pakiet obrony powietrznej. Film ze spotkania politycy opublikowali w swoich mediach społecznościowych.

18:11, 19.11.2022

W okupowanym Ługańsku zwiększyła się liczba oddziałów wojsk rosyjskich, które siłą wypędzają ludność cywilną z domów - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

17:57, 19.11.2022

- Nie popełnimy błędu. Nie damy się wciągnąć w rozpętaną przez Putina wojnę. Ale będziemy stać po stronie Ukrainy, która walczy w obronie własnej. Będziemy bronić każdego centymetra terytorium NATO. Będziemy nadal wzmacniać obronę zbiorową i systemy odstraszania NATO - podkreśla sekretarz obrony USA Lloyd J. Austin.

17:50, 19.11.2022

Rosyjscy urzędnicy przygotowują się do dalszej mobilizacji armii. Choć trwa jeszcze jesienny pobór, to opracowywany jest kolejny, co przełoży się na jeszcze niższą jakość wyszkolenia poborowych - informuje w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną.

17:33, 19.11.2022

"Chcecie porozmawiać o kulturze? Rosja totalnie ograbia wszelkie ośrodki kultury ukraińskiej, zabiera wszystko z naszych muzeów. Muzea w Chersoniu zostały całkowicie splądrowane. Kradzieże, grabieże, niszczenie dziedzictwa kulturowego innych – oto prawdziwa treść współczesnej 'rosyjskiej kultury'..." – poinformował Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy.

17:30, 19.11.2022

Ukraińscy żołnierze w terenie.

17:25, 19.11.2022

We wsi Biłozerka w obwodzie chersońskim wojska rosyjskie ostrzelały punkt humanitarny. Rannych zostało 5 osób.

17:13, 19.11.2022

Brytyjski premier Rishi Sunak zapowiedział nowy pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości 50 mln funtów. Oprócz 125 działek przeciwlotniczych będą to technologie takie jak radar, pozwalające na przeciwdziałanie atakom dronów. "Oferujemy dziś nową pomoc, w tym działka przeciwlotnicze, radar i sprzęt do walki z dronami i zwiększamy wsparcie humanitarne przed zbliżającą się mroźną i ciężką zimą" - głosi oświadczenie. "Siły zbrojne Ukrainy z sukcesem odsunęły wojska rosyjskie na lądzie, ale cywile są z okrucieństwem bombardowani z powietrza" - zaznaczył Sunak.

16:52, 19.11.2022

Rosja przerzuca spod Chersonia do obwodu ługańskiego resztki swoich najlepszych wojsk, szczególnie jednostki powietrznodesantowe. Są to dobrze przygotowani żołnierze, lecz te działania wroga nie wpłyną znacząco na sytuację na froncie - powiedział w sobotę lojalny wobec Kijowa szef władz Ługańszczyzny Serhij Hajdaj.

16:42, 19.11.2022

Trwa usuwanie rosyjskich pułapek minowych na wyzwolonych terenach obwodu chersońskiego. "Jest ich bardzo dużo i mogą znajdować się w najbardziej nieoczekiwanych miejscach. Bądźcie uważni, wróg jest bardzo podstępny" - apeluje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

16:32, 19.11.2022

Według przedstawicieli Pentagonu intensyfikacja rosyjskich ataków rakietowych w Ukrainie ma na celu wyczerpanie zasobów obrony powietrznej kraju. Władze na Kremlu mają nadzieję, że w ten sposób osiągną dominację powietrzną nad Ukrainą.

- Oni naprawdę próbują obezwładnić i wyczerpać ukraińskie systemy obrony powietrznej - oświadczył w sobotę wiceszef Pentagonu Colin Kahl, którego wypowiedź cytuje agencja Reutera.

- Wiemy, jaka jest rosyjska koncepcja zwycięstwa i jesteśmy zdecydowani, aby zapewnić, że to się nie uda, poprzez zapewnienie Ukrainie wszystkiego, czego potrzebuje, aby utrzymać swoją obronę powietrzną w gotowości do działania - dodał Kahl.

Od 8 października, gdy funkcję głównego dowódcy inwazyjnych rosyjskich wojsk objął gen. Siergiej Surowikin, siły agresora znacząco zintensyfikowały ostrzały obiektów energetycznych na Ukrainie. W ostatnich tygodniach atakowano tego rodzaju instalacje m.in. w Kijowie, a także w większości regionów kraju.

16:23, 19.11.2022
Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba

Potrzebujemy zwycięstwa, a nie remisu. Jeśli teraz pozwolimy Rosji zrobić przerwę, Putin stworzy zamrożony konflikt w środku Europy, gigantyczną bombę zegarową gotową do wybuchu w każdej chwili. Byłby to strategiczny błąd dla Europy. Ostrzegam partnerów Ukrainy: nie proponujcie kompromisów z naszym sumieniem, integralnością terytorialną czy suwerennością. Bo to będą również wasze kompromisy związane z waszym bezpieczeństwem. Żaden kraj na świecie nie dąży do pokoju tak bardzo jak Ukraina, ale wojny takie jak ta powinny kończyć się zwycięstwem dobra nad złem.

Źródło: WP Wiadomości, Twitter, PAP, Reuters, Telegram

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3yegyf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3yegyf
Więcej tematów