Trwa ładowanie...

Rosyjskie media: Rosja chce stosować "prawo niedźwiedzia"

Rosja jak niedźwiedź nikogo nie musi pytać o zgodę - tak rosyjskie media komentują wystąpienie Władimira Putina na spotkaniu z grupą zagranicznych ekspertów. W Soczi odbyło się tradycyjne posiedzenie Klubu Wałdajskiego, którego członkowie dyskutują o przyszłości Rosji i jej miejscu we współczesnym świecie.

Share
Rosyjskie media: Rosja chce stosować "prawo niedźwiedzia"
Źródło: PAP/EPA, fot: Mikhail Klimentiev/Ria Novosti
d4e1y2x

Rosyjskie media podkreślają, że Władimir Putin opowiedział się za aktywnym uczestnictwem Rosji w formowaniu nowego porządku prawnego na świecie. Portal Gazieta.ru zauważa, że w opinii gospodarza Kremla taki proces jest konieczny, bowiem inaczej świat pogrąży się w chaosie.

Jako sprawców upadku obecnego porządku prezydent Rosji wskazuje USA i Unię Europejską. Dodaje jednak zaraz, że nie zamierza zrywać kontaktów z Zachodem.

Nie boimy się sankcji, nie jedno już przeżyliśmy, przestańcie nas poniżać, to i my będziemy odnosić się do was po ludzku - w ocenie Gaziety.ru, taki jest motyw przewodni wystąpienia Putina. Portal jednak zauważa, że bez silnej gospodarki trudno jest pretendować do roli światowego lidera.

d4e1y2x

Klub Wałdajski skupia znanych publicystów, politologów, ekonomistów, historyków i byłych polityków z Europy, USA i Japonii, specjalizujących się w sprawach Rosji. Tegoroczne forum to już 11. takie spotkanie. Pierwsze odbyło się w 2004 roku w rezydencji prezydenta Rosji nad jeziorem Wałdaj, ok. 400 km na północny zachód od Moskwy. Stąd nazwa - Klub Wałdajski. Jego członkowie zbierają się w różnych miastach Rosji.

Honory gospodarza pełni m.in. wpływowa Rada ds. Polityki Zagranicznej i Obronnej, w której zasiadają czołowi rosyjscy analitycy. Na sesjach Klubu Wałdajskiego obowiązuje zasada, że w relacjach medialnych uczestnicy dyskusji nie są wymieniani z nazwiska.

Wśród uczestników sesji w Soczi są byli szefowie rządów Francji i Austrii, Dominique de Villepin i Wolfgang Schuessel.

d4e1y2x

Podziel się opinią

Share
d4e1y2x
d4e1y2x
Więcej tematów