Trwa ładowanie...

Rosyjskie cyberataki odnotowano w 21 stanach USA

Byli i obecni przedstawiciele rządu federalnego, występując przed komisjami wywiadu Izby Reprezentantów i Senatu, poinformowali, że podczas ubiegłorocznych wyborów systemy komputerowe i infrastruktura komisji wyborczych w 21 stanach były celami rosyjskich cyberataków.

Share
Rosyjskie cyberataki odnotowano w 21 stanach USAŹródło: Fotolia, fot: Tomasz Zajda
d1yckm8

- Obecnie posiadamy dowody, że celami ataków były systemy związane z wyborami w 21 stanach - powiedziała Jeanette Manfra, podsekretarz stanu d/s bezpieczeństwa w sieci i łączności w Departamencie Bezpieczeństwa Kraju. Występując na posiedzeniu Senackiej Komisji ds. Wywiadu Manfra odmówiła podania stanów, w których systemy wyborcze były celem rosyjskich cyberataków.

Do tej pory tylko dwa stany - Illinois i Arizona - ujawniły, że ich systemy wyborcze były zaatakowane. Manfra powiedziała, że rosyjskie cyberataki podczas ubiegłorocznej kampanii wyborczej "to dopiero początek " i że w przyszłości władze "powinny się przygotować na o wiele bardziej wyrafinowane ataki na infrastrukturę amerykańskich wyborów".

Jeh Johnson, były sekretarz Departamentu Bezpieczeństwa Kraju (Department of Homeland Security) w administracji prezydenta Baracka Obamy, występując przed Komisją ds. Wywiadu Izby Reprezentantów obarczył odpowiedzialnością za te ataki rosyjskiego prezydenta Władimira Putina. - W roku 2016 rosyjski rząd, pod osobistym kierownictwem Wladimira Putina, zorganizował cyberataki na nasz kraj w celu wywarcia wpływu na nasze wybory. Taka jest prawda, jasna i wyraźna - powiedział Johnson podczas posiedzenia komisji.

d1yckm8

Poinformował, że starał się ostrzec Amerykanów przed rosyjskimi cyberatakami jednak jego ostrzeżenia zostały zbagatelizowane ponieważ uwaga społeczeństwa w tym czasie był skupiona na ujawnieniu taśm wideo, na których zostały utrwalone wulgarne wypowiedzi Donalda Trumpa o kobietach, jakie Trump wygłosił w roku 2005.

Odpowiadając na pytania kongresmenów, Johnson stwierdził jednak, że rosyjskie ataki nie miały wpływu ani na sam przebieg, ani na wynik głosowania.

Niezależnie od kontynuowanych dochodzeń komisji Kongresu, śledztwo kryminalne w sprawie wszystkich wątków związanych z ingerencją Rosji w amerykański proces wyborczy, w tym zarzutów o rosyjskie koneksje sztabu wyborczego Donalda Trumpa, prowadzi specjalny prokurator Robert Mueller.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d1yckm8

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1yckm8
d1yckm8
Więcej tematów