Trwa ładowanie...

Rosyjski samolot zajęty. Moskwa wzywa ambasadora i żąda wyjaśnień

Samolot pasażerski linii lotniczych Aerofłot został zatrzymany na Sri Lance z powodu międzynarodowych sankcji nałożonych na Rosję. Na sytuację zareagowało rosyjskie MSZ, które wezwało do siebie ambasadora z Kolombo, żądając natychmiastowych wyjaśnień.

Aeroflot to największe linie lotnicze w Rosji Aeroflot to największe linie lotnicze w Rosji Źródło: Adobe Stock, fot: Marek SLUSARCZYK
dv71xdk

Samolot Airbus A330 miał zabrać rosyjskich turystów z powrotem do domu, ale w czwartek został uziemiony na lotnisku w Kolombo co najmniej do 16 czerwca. Decyzja miała zapaść w związku z wydanym na wniosek irlandzkiej firmy leasingowej, która rości sobie prawa do samolotu, nakazem sądowym.

Nie podano liczby pasażerów, którzy utknęli na lotnisku. Aerofłot podjął starania w celu ściągnięcia pasażerów, którzy utknęli na Sri Lance, poinformowała spółka w piątek.

Jednocześnie wstrzymano sprzedać biletów na kolejne loty na wyspę.

Z powodu rosyjskiej agresji na Ukrainę nie tylko wiele państw zachodnich zamknęło swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich maszyn.

dv71xdk

Zdecydowano się również na cofnięcie rejestracji ponad 700 dzierżawionych przez Rosjan samolotów. W związku, z czym Moskwa przeniosła maszyny do swojego krajowego rejestru. Decyzja ta oznacza jednak, że samolotom grozi konfiskata w wielu portach lotniczych na całym świecie. Aby tego uniknąć, rosyjskie linie lotnicze wykupiły część samolotów od firm leasingowych, co nie jest to traktowane jako naruszenie sankcji.

Rosjanie wściekli. Grożą konsekwencjami

Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało, że w związku z incydentem ambasador Sri Lanki Janita Abeyvikrema Liyanage zostal wezwany w celu złożenia niezwłocznych wyjaśnień.

"W związku z bezpodstawną decyzją władz sądowych Sri Lanki o zatrzymaniu na międzynarodowym lotnisku Bandaranaike samolotu Aerofłotu, który 2 czerwca przygotowywał się do odlotu do Moskwy, do szefa misji dyplomatycznej został skierowany protest" - poinformowało rosyjskie MSZ. "Wezwaliśmy stronę lankijską do jak najszybszego rozwiązania tego problemu, aby uniknąć jego negatywnego wpływu na tradycyjnie przyjazne stosunki dwustronne" - zagroził resort.

dv71xdk

Zobacz też: Rak trzustki u Putina? "Końca wojny by nie doczekał"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dv71xdk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

dv71xdk
Więcej tematów