Trwa ładowanie...

Rosyjski MSZ chce "wyczerpujących wyjaśnień" w sprawie "Nocnych Wilków"

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji poinformowało, że zażądało od polskich władz "wyczerpujących wyjaśnień" w sprawie niewyrażenia zgody na przejazd przez terytorium Polski rajdu motocyklowego poświęconego 70. rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami.

Share
Rosyjski MSZ chce "wyczerpujących wyjaśnień" w sprawie "Nocnych Wilków"Źródło: PAP/EPA, fot: Tatyana Zenkovich
dva445i

O swoim stanowisku w tej sprawie MSZ FR poinformowało na oficjalnej stronie internetowej resortu. Podało, że przedstawiło je ambasador Polski w Federacji Rosyjskiej Katarzynie Pełczyńskiej-Nałęcz.

Rosyjskie MSZ określiło postępowanie Warszawy jako "nieuzasadnione" i "wyzywające". Jego zdaniem decyzji polskich władz "nie można ocenić inaczej niż jako natrząsanie się nad pamięcią poległych w imię wyzwolenia Europy od faszyzmu".

MSZ Rosji przekazało, że Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zapewniła, iż Warszawa zostanie powiadomiona o - jak to określiło - "rosyjskim demarche".

dva445i

Ambasador Pełczyńska-Nałęcz potwierdziła, że we wtorek była w rosyjskim MSZ. - Spotkanie odbyło się na moją prośbę w związku z notą, którą my przekazywaliśmy stronie rosyjskiej. Ta nota nie dotyczyła kwestii "Nocnych Wilków". Przy okazji komunikowania mojej sprawy usłyszałam od strony rosyjskiej kilka słów na temat "Nocnych Wilków" - powiedziała. - Było to przy okazji spotkania, do którego doszło na naszą prośbę - dodała.

Pani ambasador zaznaczyła, że nie otrzymała niczego na piśmie. - To była ustna informacja - podkreśliła.

W poniedziałek rano grupa motocyklistów z Rosji pojawiła się na przejściu granicznym w Terespolu. Jak przekazała Straż Graniczna, grupa deklarowała, że jest z Memoriału Drogami Chwały. Po godz. 13.00 Straż Graniczna poinformowała, że grupa nie wjedzie do Polski, a każdy motocyklista dostanie indywidualnie decyzję o odmowie wjazdu. Rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej Dariusz Sienicki wyjaśnił, że "osoby te nie spełniły warunków wjazdu i pobytu na terenie RP".

Rosyjskie media podawały w poniedziałek, że próbę wjazdu do Polski, mimo odmowy ze strony władz polskich, podjęli motocykliści z "Nocnych Wilków".

dva445i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dva445i
dva445i
Więcej tematów