Rosyjska szczepionka w Polsce? Nowe informacje
Czy w związku z opóźnieniami w dostawach szczepionek Polska docelowo zgłosi się po rosyjski preparat Sputnik? - Czekamy na decyzję Europejskiej Agencji Leków, kluczowe jest pytanie o wiarygodność rosyjskiej szczepionki - mówi nam osoba z otoczenia Kancelarii Premiera odpowiedzialna za Narodowy Program Szczepień.
09.02.2021 11:05
- Nikt z tego nie robi politycznego zagadnienia. Jeśli już, to najważniejsze jest pytanie o wiarygodność i skuteczność rosyjskiej szczepionki. Tak jak wierzymy w wyniki wyborów w Rosji, tak warto sprawdzić i poczekać na wyniki badań klinicznych. To lekarze i farmaceuci będą mieli decydujący głos, nie politycy. Poczekajmy na opinię Europejskiej Agencji Leków - mówi nam przedstawiciel rządu, znający kulisy sprawy.
W podobnym tonie wypowiadał się we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds szczepień.
- Na razie nie analizowaliśmy zakupu szczepionki Sputnik. Czas, aby Komisja Europejska wyegzekwowała od producentów dostawy, które będą odbywały się zgodnie z harmonogramem i w zadeklarowanej wielkości - podkreślał w TVP.
Z kolei inny nasz rozmówca z otoczenia Komisji Europejskiej zapewnia, że mimo opóźnień w dostawach szczepionki do Polski, od drugiego kwartału br. sytuacja ma się poprawiać. - Wszystko można kupić, pytanie tylko kiedy do naszego kraju dotrze zamówiona partia. Opóźnienia są w całej Unii - mówi nam nasz rozmówca.
We wtorek poinformowano, że Unia Europejska przyjęła wniosek złożony przez Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich (RDIF) ws. rejestracji szczepionki Sputnik V w UE.
Teraz o szybkości jego zatwierdzenia zdecyduje Europejska Agencja Leków. Jeśli warunkowe pozwolenie na dopuszczenie do obrotu zostanie wydane i zatwierdzone przez Komisję Europejską, rosyjska szczepionka będzie mogła być dostarczona do krajów UE. Komisja Europejska do tej pory łącznie podpisała umowy z sześcioma producentami: BioNTech i Pfizer, Moderna, AstraZeneca, CureVac, Johnson&Johnson/Janssen Pharmaceuticals oraz Sanofi-GSK (trzy ostatnie są w fazie zatwierdzania przez Europejską Agencję Leków).
Według naukowców z brytyjskiego czasopisma naukowego "Lancet", skuteczność rosyjskiego preparatu wynosi ok. 91,6 proc. Po zakończeniu głównej części masowych szczepień w Rosji RDIF może dostarczyć UE 100 mln dawek Sputnik szczepionek dla 50 mln ludzi w drugim kwartale 2021 roku.
Zdaniem dr hab. Piotra Rzymskiego z UM w Poznaniu całkowita skuteczność w okresie badania preparatu to 73,1 proc. Podawane w brytyjskim piśmie wartości sięgające 91-92 proc. to skuteczność w dniu podania drugiej dawki.
Przypomnijmy, że w ostatnich dniach AstraZeneca poinformowała, że dostarczy w pierwszym kwartale do krajów UE jedynie 40 proc. zamówionych szczepionek. Redukcję dostaw o jedną czwartą ogłosiła Moderna. Pfizer ogłosił, że zmniejszył w styczniu produkcję.
Z kolei jak ujawnił we wtorek RMF FM, transport 82 tysięcy dawek preparatu produkowanego przez firmę Moderna, który miał dotrzeć do Polski w niedzielę jest opóźniony. Według nieoficjalnych informacji, ma się pojawić w tym tygodniu. Pewności jednak nie ma.
Według danych z wtorku, z godziny 9.30, w Polsce wykonano do tej pory 1 688 465 szczepień. Liczba dawek dostarczonych do naszego kraju to 2 432 640.