Trwa ładowanie...
d19g1pe

Rosyjska prokuratura odpiera zarzuty Polaków. Chodzi o wrak Tu-154

Biuro Prokuratora Generalnego Rosji odrzuca zarzuty polskiej Prokuratury Krajowej, że zignorowano żądania zwrotu prezydenckiego tupolewa, który 10 kwietnia 2010 roku rozbił się pod Smoleńskiem. To odpowiedź na zarzuty wiceszefa PK Marka Pasionka.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rosyjska Prokuratura Generalna uważa zarzuty Polaków za bezpodstawne
Rosyjska Prokuratura Generalna uważa zarzuty Polaków za bezpodstawne (East News, Fot: SPUTNIK/EAST NEWS)
d19g1pe

Pasionek zarzucał stronie rosyjskiej, że Rosjanie nie udostępniła Polsce wraku, ani nawet nie odpowiedziała na wniosek o jego wydanie. Rzecznik prokuratora generalnego Rosji Aleksander Kurennoi twierdzi, że zarzuty Polaków są bezpodstawne.

- Chcielibyśmy odeprzeć nieprawdziwe twierdzenia strony polskiej, że Rosja nie reaguje na żądania polskiej Prokuratury Krajowej, która chce uzyskać dostęp do wraku Tu-154M w celu przeprowadzenia kolejnego badania przez polskich specjalistów (otrzymanego w czerwcu 2017 r.) oraz zwrotu wraku samolotu do Polski (otrzymanego w lutym 2018 r.) - oświadczył.

Biuro Prokuratury Generalnej Rosji twierdzi, że strona rosyjska przygotowała i wysłała odpowiedzi na żądania Polaków, a polskie Ministerstwo Sprawiedliwości otrzymało je 23 kwietnia 2018 roku.

d19g1pe

Zobacz także: Żakowski o nagrodach dla ministrów. "PiS okazało się nieuczciwe"

W oświadczeniu podkreślono również, że polskie władze "najpewniej w dalszym ciągu doszukują się w działaniach strony rosyjskiej złych intencji, kształtują w swoim społeczeństwie przekonanie, że Moskwa świadomie przeszkadza wyjaśnieniu "prawdziwych" przyczyn katastrofy prezydenckiego samolotu, chociaż okoliczności tej tragedii dawno ustalono i ogłoszono".

Kilka dni temu wiceszef Prokuratury Krajowej Marek Pasionek w odpowiedzi na interpelację posła PO Marcina Kierwińskiego powiedział, że do rosyjskiej prokuratury zostało wysłanych kilka wniosków o wykonanie czynności procesowych i nadesłanie dokumentów.

d19g1pe

W tym roku wysłano także wniosek o wydanie wraku samolotu. Jak twierdzi Pasionek, polska prokuratura do tej pory nie otrzymała na niego odpowiedzi. MSZ zaznaczyło, że Polska "uznaje przedłużające się przetrzymywanie wraku Tu-154M na terytorium Federacji Rosyjskiej za pozbawione podstaw prawnych, nieznajdujące racjonalnego i praktycznego uzasadnienia oraz naruszające prawnomiędzynarodową zasadę dobrej wiary".

Źródło: TASS

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d19g1pe

Podziel się opinią

Share
d19g1pe
d19g1pe
Więcej tematów