Trwa ładowanie...

"Patrioci rosyjscy" zdewastowali zabytek w Barcelonie

W ostatnich dniach w kilku miejscach na murach Barcelony pojawiła się namalowana sprayem litera "Z" - symbol rosyjskiej inwazji w Ukrainie, a także poparcia dla działań armii Putina. Wandale oszpecili w ten sposób m.in. ścianę Katedry św. Eulalii oraz budynek ośródka, który pomaga uchodźcom z Ukrainy. Litery "Z" pojawiły się też wzdłuż głównych ulic miasta.

Rosyjscy wandale w Hiszpanii? Symbol wojny na zabytkach BarcelonyRosyjscy wandale w Hiszpanii? Symbol wojny na zabytkach BarcelonyŹródło: East News, Twitter
d1qewev
d1qewev

Nagrania i zdjęcia aktów wandalizmu Rosjan lub osób sympatyzujących z reżimem Putina obiegły w niedzielę media społecznościowe.

Jak dotąd udało się udokumentować osiem miejsc, w których pojawiła się namalowana sprayem litera "Z". Niewykluczone, że odpowiada za nie ta sama grupa czy jedna osoba, bo w większości z tych lokalizacji użyto farby o dokładnie takim samym kolorze.

Na razie wciąż nie udało się schwytać sprawców. Miejsca, które zniszczono są jednak często odwiedzane oraz monitorowane. Miejskie służby mają więc nadzieję, że aresztowanie sprawców to tylko kwestia czasu.

Rosyjskie "Z" jak swastyka

Od początku wojny w Ukrainie litera "Z" jest symbolem rosyjskiej inwazji. Pierwotnie odnosiła się ona do sprzętu wojskowego wysyłanego do walki przez armię Putina. Z czasem jednak stała się symbolem bezwarunkowego poparcia dla rosyjskiej agresji. W rosyjskich mediach społecznościowych wiele osób używa tego znaku, by wyrazić swoją aprobatę dla zbrodniczych działań Rosjan w Ukrainie.

d1qewev

Jednak poza granicami Rosji używanie tego symbolu może się spotkać z karą. Czeska policja chce karać za "Z" jak za swastykę. Według portalu Neovlivní.cz, czeskie MSW jasno daje do zrozumienia, że nie będzie tolerować żadnego wsparcia dla agresji wobec Ukrainy.

Przeczytaj też:

Źródło: Twitter

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1qewev
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d1qewev
Więcej tematów