"Świetna robota". Tusk chwali ABW i ujawnia szczegóły akcji
- Rosjanin podejrzany o działania dywersyjne przeciwko Polsce i sojusznikom został deportowany z Bośni i Hercegowiny do Polski, gdzie aresztował go sąd - poinformował Donald Tusk i pochwalił działania ABW oraz prokuratury.
"Rosjanin podejrzany o koordynowanie aktów dywersji skierowanych przeciwko Polsce, USA i innym sojusznikom, ukrywający się w Bośni i Hercegowinie, został deportowany do Polski i aresztowany decyzją sądu. Świetna robota ABW i prokuratury. Rosyjska wroga aktywność potwierdzona" - napisał Donald Tusk w serwisie X (dawniej Twitter - red.).
Pierwotnie Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego w tej sprawie nie wydała żadnego oficjalnego komunikatu. Bardziej szczegółowe informacje pojawiły się na stronie Prokuratury Krajowej. Wynika z nich, że Prokuratura razem z ABW "prowadzi śledztwo dotyczące brania udziału na terenie Polski oraz innych krajów członkowskich Unii Europejskiej w działalności obcego wywiadu poprzez dokonywanie aktów sabotażu polegających na uszkadzaniu obiektów przemysłowych oraz infrastruktury krytycznej w postaci lotnisk, samolotów i pojazdów oraz inicjowaniu pożarów za pomocą paczek kurierskich z samozapłonem".
Śledztwo zostało wszczęte w dniu 5 sierpnia 2024 roku na podstawie informacji uzyskanych przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego i prowadzone jest także we współpracy z Urzędem Lotnictwa Cywilnego.
Aresztowano 4 osoby
"W toku postępowania zatrzymano, ogłoszono zarzuty z art. 130 § 7 i 8 kk, a następnie tymczasowo aresztowano 4 osoby, które zaangażowane były w działalność ujawnionej grupy sabotażowo-dywersyjnej o charakterze międzynarodowym" - czytamy.
"Wobec kolejnych 2 ustalonych sprawców wszczęto poszukiwania międzynarodowe. Jednocześnie prowadzone są intensywne czynności mające na celu ustalenie pełnego kręgu osób zaangażowanych w działalność omawianej grupy, także we współpracy z organami ścigania innych krajów Unii Europejskiej" - dodała prokuratura.
Działalność grupy polegała na dokonywaniu aktów sabotażu i dywersji związanych z nadawaniem za pośrednictwem firm kurierskich do krajów Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii przesyłek z zawartością zakamuflowanych materiałów wybuchowych i niebezpiecznych, które ulegały samozapłonowi lub detonacji w czasie transportu lądowego i lotniczego. Ponadto celem grupy było testowanie kanału transferu dla tego rodzaju przesyłek, które finalnie miały zostać wysłane do Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz Kanady.
Czytaj także: