Trwa ładowanie...
d2flaak
IAR

Rosjanie zdemontowali pomnik wybitnego Polaka

• W Wołogdzie zdemontowano pomnik Józefa Konrada Korzeniowskiego
• Pisarz znany był na świecie jako Joseph Conrad
• Miejscowa wspólnota polonijna jest oburzona
• Lokalne władze tłumaczą, że monument przeszkadzał w prowadzeniu robót remontowych
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tablica pamiątkowa w Wołogdzie w 2013 r.
Tablica pamiątkowa w Wołogdzie w 2013 r. (Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0/Skilpaddle)
d2flaak

Józef Konrad Korzeniowski spędził w Wołogdzie dwa lata, ale jak sam wielokrotnie podkreślał, tam zaczęły się jego podróże. Pisarz trafił do miasteczka w 1862 roku wraz z rodzicami jako zesłaniec.

Wiele lat po jego śmierci, Polacy mieszkający w Wołogdzie postanowili przypomnieć sąsiadom kim był Joseph Conrad. W kwietniu 2013 roku, w miejscu gdzie w XIX wieku stała kamienica, w której mieszkali Korzeniowscy, uroczyście odsłonięto tablicę pamiątkową. Jej wykonanie sfinansowało polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W trzy lata od tamtych wydarzeń, pomnik Polaka zniknął. - Prawdopodobnie 15 czerwca, ale zauważyliśmy jego brak kilka dni później - powiedział Polskiemu Radiu szef wołogodzkiej Polonii Anatol Cykaluk. Nasi rodacy zamierzali zgłosić sprawę miejscowej policji, ale w administracji gubernatora wyjaśniono im, że monument został usunięty, ponieważ przeszkadzał w prowadzeniu robót remontowych sieci wodno-kanalizacyjnej.

d2flaak

Cykaluk twierdzi, że wcześniej przedstawiciele lokalnych władz przekonywali, iż w Wołogdzie nikt nie wie, kim był Korzeniowski, a część mieszkańców miała nawet domagać się demontażu pomnika. - Mieszkańcy pobliskich domów są podobno przeciwni temu monumentowi, bo nie wpisuje się w okoliczną architekturę. Gdy porozmawiałem z tymi ludźmi, niczego takiego nie mówili - dodaje szef wołogodzkiej Polonii.

Jak się okazało, wbrew zapowiedziom lokalnej administracji, nikt w tamtym miejscu nie prowadził żadnych prac remontowych.

To nie pierwszy tego typu przypadek w tej części Rosji. Kilka tygodni wcześniej w Jercewie, w sąsiednim obwodzie archangielskim, nieznani sprawcy zdewastowali tablicę upamiętniającą pobyt w miejscowym gułagu Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

d2flaak

Podziel się opinią

Share

d2flaak

d2flaak
Więcej tematów