Rosjanie odbudują Siewieromorsk-2. Admirał postanowił
W ramach modernizacji lotnisk Floty Północnej w europejskiej Arktyce, lotnisko Siewieromorsk-2, które zostało zamknięte w 1998 roku, zostanie zrekonstruowane i ponownie uruchomione.
Rosjanie chcą na nowo uruchomić opuszczoną prawie 25 lat temu bazę wojskową. Zaniedbana infrastruktura wymaga poważnych nakładów pracy. Potrzebne są kompleksowe inwestycje. Większość dotychczasowego wyposażenia bazy została rozkradziona. Pas startowy o długości 1800 m wymaga niezwłocznych napraw. O tym, że znajduje się w kiepskim stanie technicznym, świadczą liczne pęknięcia widoczne nawet na zdjęciach satelitarnych.
W ostatnich latach pozostała infrastruktura lotnicza była wykorzystywana do obsługi mniejszych bezzałogowych statków powietrznych rosyjskiej Floty Północnej, której kwatera główna znajduje się w Siewieromorsku, siedem kilometrów na północny wschód od byłej bazy lotniczej.
To właśnie dowódca Floty Północnej, admirał Aleksandr Moisiejew umieścił Siewieromorsk-2 wśród rosyjskich arktycznych lotnisk wojskowych, które mają zostać zrekonstruowane i zbudowane od nowa do 2030 roku. Na jego decyzje wpływ miało zapewne strategiczne położenie bezy, która znajduje się jedenaście km na północny wschód od Murmańska.
- Rozwój i budowa sieci lądowisk w rejonie Arktyki jest kontynuowana. Plan rozwoju tej sieci do 2030 roku obejmuje budowę dwóch lądowisk w Nagurskoje i Tempie, a także przebudowę siedmiu lądowisk w Siewieromorsku-1, Siewieromorsku-2, Siewieromorsku-3, Rogaczewie, Tałagach i Kiplewie - powiedział admirał Moisiejew państwowej agencji informacyjnej TASS.
Admirał poinformował, że przywrócony zostanie również dawny ośrodek dla wodnosamolotów w Safonowie, na południe od Siewieromorska w Zatoce Kola.
Nie podano szczegółów na temat tego, jakie samoloty mogłyby bazować w wyremontowanej bazie. Spekuluje się, że modernizacja lądowiska związana może być z uczynienia jej jednym z głównych ośrodków operowania bezzałogowcami, jak pisze portal The Barent Observer.
Zobacz też: Zachód powinien przekazać Ukrainie broń nuklearną? Zdecydowana reakcja gen. Bieńka
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski