Na Krymie już żałują wysadzenia zapory. Pokazali, jak wygląda woda

Rosjanie zaszkodzili sobie wysadzając zaporę w Nowej Kachowce. Okazuje się, że anektowany przez Rosję Krym może zostać pozbawiony wody pitnej. W sieci już pojawiły się pierwsze nagrania, jak wygląda tam sytuacja.

Tak wygląda woda na Krymie
Tak wygląda woda na Krymie
Źródło zdjęć: © Twitter
oprac. MDol

O tym, że Krym może zostać pozbawiony wody pitnej mówili m.in. ukraińscy urzędnicy, w tym szef kancelarii prezydenta Andrij Jermak. Wszytko dlatego, że w pobliżu wysadzonej zapory znajduje się Zbiornik Kachowski oraz Kanał Północnokrymski, który zaopatruje półwysep krymski w wodę.

W internecie pojawiły się nagrania wykonane przez mieszkańców Krymu, którzy pokazują jaka woda płynie w ich kranach. Na filmach i zdjęciach widać, że jest ona widocznie zanieczyszczona. Nie nadaje się do mycia, a tym bardziej do celów spożywczych.

Gauleiter Krymu przekonuje jednak, że nie ma problemów z zaopatrzeniem w wodę i twierdzi, że w regionie nie zabraknie wody pitnej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Eksplozja zapory w Nowej Kachowce. Nagrania po ataku Rosjan

Rosjanie wysadzili zaporę w Nowej Kachowce, która jest częścią elektrowni wodnej na rzece Dniepr. Sytuacja jest dramatyczna, a władze obwodu chersońskiego ogłosiły ewakuację mieszkańców zagrożonych zalaniem terenów.

"Rosyjska armia dokonała kolejnego aktu terroru – wysadziła Kachowską Elektrownię Wodną. Za pięć godzin woda osiągnie poziom krytyczny" - oświadczył szef Chersońskiej Wojskowej Administracji Obwodowej Ołeksandr Prokudin.

Według MSW Ukrainy, w strefie zagrożonej zalaniem znajduje się co najmniej 10 miejscowości na prawym, zachodnim brzegu Dniepru. Są to: Mykołajiwka, Olhiwka, Lowo, Tiahynka, Poniatiwka, Iwaniwka, Tokariwka, Prydniprowskie, Sadowe i częściowo miasto Chersoń. Nowa Kachowka położona jest w odległości około 70 km. od Chersonia.

Do akcji wysadzenia zapory w Nowej Kachowce na Dnieprze Rosjanie byli przygotowani od lata 2022 roku, kiedy ich siły uciekały z Chersonia. We wtorek rano, gdy doszło do zniszczenia zapory, rosyjskie wojsko publikowało na Telegramie materiał filmowy z ewakuacji Sił Zbrojnych Ukrainy z wysp w pobliżu zniszczonej elektrowni wodnej.

Czytaj też:

Źródło artykułu:WP Wiadomości
wojnarosjaukraina

Wybrane dla Ciebie