Trwa ładowanie...

Atom na Białorusi. Jest oświadczenie Łukaszenki [NA ŻYWO]

Wojna w Ukrainie. Wtorek to 489. dzień rosyjskiej inwazji. - Znaczna część rosyjskiej broni jądrowej, która miała trafić na Białoruś, została już przewieziona - oświadczył we wtorek białoruski dyktator Aleksandr Łukaszenka. - Polacy i inni uważają, że wagnerowcy będą ochraniać instalacje nuklearne. Grupa Wagnera nie będzie w ogóle strzegła broni jądrowej. Pilnują jej Rosjanie i Białorusini - zapewnił. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Alaksandr ŁukaszenkaAlaksandr ŁukaszenkaŹródło: East News, fot: ALEXANDER NEMENOV
d496ost
d496ost
  • Kiedy Prigożyn wyruszył z grupą Wagnera na Moskwę, rosyjski dyktator zrozumiał, że to koniec "przyjaźni". - Putin nie przebacza takich rzeczy - mówi WP prof. Agnieszka Legucka z PISM. A gen. Waldemar Skrzypczak dziwi się, że Prigożyn "oddał się jako zakładnik, a nie pojechał do swoich wojsk do Afryki".
  • Dyktator Alaksandr Łukaszenka potwierdził, że samolot, na którego pokładzie znajdował się Jewgienij Prigożyn wylądował na Białorusi. - Gwarancje bezpieczeństwa, jak obiecał wczoraj Putin, zostały zapewnione - powiedział Łukaszenka.
  • Pokłosiem buntu Jewgienija Prigożyna ma być zmiana na szczytach władz. Coraz więcej mówi się o zamianie Siergieja Szojgu na Aleksieja Diumina, człowieka i Władimira Putina, i szefa grupy Wagnera. - To oznaczałoby, że Putin poddaje się presji buntownika - komentuje dla WP prof. Agnieszka Legucka z PISM.
Trwa łączenie
21:46, 27.06.2023

Departament Skarbu USA ogłosił we wtorek nałożenie sankcji na sieć podmiotów związanych z rosyjską firmą najemniczą Grupa Wagnera zaangażowanych w handel złotem wydobywanym w kopalniach kontrolowanych przez grupę w Afryce. Przedstawiciele administracji zaznaczyli, że pakiet sankcji był przygotowany jeszcze przed sobotnim buntem grupy w Rosji.


Restrykcjami objęto cztery firmy z sektora górniczego i jednego wysokiego rangą przedstawiciela Grupy Wagnera - zaznaczono w komunikacie resortu. Chodzi o dwie zarejestrowane w Republice Środkowoafrykańskiej spółki powiązane i kontrolowane przez właściciela Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna zajmujące się wydobyciem i handlem złotem w tym kraju, a także firmy z Rosji i Dubaju, które również uczestniczyły w procederze.


Dodatkowo na listę sankcyjną trafił członek władz Wagnera, Andriej Iwanow, który zajmował się m.in. handlem bronią oraz wydobyciem surowców w Mali.

21:26, 27.06.2023

Satelita Planet Labs zarejestrował nową rosyjską wojskową bazę zaopatrzeniową we wsi Szyroke na północ od Symferopola na Krymie. Znajdują się w niej koszary i setki ciężarówek, pojazdów terenowych i cystern przewożących paliwo. Według ekspertów pojawienie się bazy jest sygnałem, że Rosjanie zwiększają obecność wojskową na okupowanym półwyspie - podał serwis Radia Swoboda. 


Analiza zdjęć satelitarnych Planet Labs wskazuje, że budowa bazy w miejscowości Szyroke rozpoczęła się w marcu 2023 r. Wcześniej znajdowała się tam farma.   


Dziennikarze Radia Swoboda ustalili również, że w nowej bazie stacjonuje 101. Wydzielona Brygada Logistyczna, której macierzystym garnizon znajduje się Ussuryjsku na Dalekim Wschodzie. 

21:08, 27.06.2023

Wciąż rośnie bilans ofiar ataku rakietowego w Kramatorsku. Jest już mowa o trzech ofiarach śmiertelnych i 25 osobach rannych.

21:05, 27.06.2023

Wielka Brytania będzie nadal naciskać na szybkie zakończenie procesu przystąpienia Szwecji do NATO - zapewnił we wtorek podczas wizyty w tym kraju brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverly. 

20:41, 27.06.2023

Jest aktualizacja dotycząca dzisiejszego rosyjskiego ataku rakietowego w Kramatorsku. Według ukraińskiego MSW, w jego wyniku zginęły co najmniej dwie osoby, a 22 zostały ranne. Dwie rakiety S-300 spadły na popularną pizzerię w centrum miasta.  

20:24, 27.06.2023

W ostrzale Kramatorska, który miał miejsce we wtorek wieczorem, zostało rannych 15 osób, w tym jedno dziecko - podał serwis Ukraińska Prawda.

20:18, 27.06.2023

Rozpoczęcie dostaw amerykańskich myśliwców F-16 na Ukrainę do końca 2022 roku jest "absolutnie realistyczne" – ocenił szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak, cytowany we wtorek przez telewizję Sky News.


Wcześniej minister obrony Ołeksij Reznikow mówił, że ukraińscy piloci mogą rozpocząć szkolenia na samolotach F-16 już w lipcu.

20:17, 27.06.2023

Rosyjska maszyna do kopania okopów BTM-3 w akcji.

19:52, 27.06.2023

Kolejne nagranie ostrzelanej przez Rosjan rakietami S-300 restauracji w Kramatorsku. Trwa akcja ratunkowa. Póki co nie ma informacji o liczbie ofiar i rannych.  

19:42, 27.06.2023

“Siły rosyjskie ostrzelały popularne centrum handlowe obok hotelu Kramatorsk w centrum miasta. Mieściła się tam RIA Pizza, w której stołował się prawdopodobnie każdy korespondent relacjonujący wojnę, a także sklepy takich marek jak Adidas, Reebok i inne. Lokalne władze mówią o ofiarach śmiertelnych, ale ich liczba nie jest znana” - napisał Christopher Miller, korespondent Financial Timesa w Ukrainie.   

19:35, 27.06.2023

Departament Obrony USA ogłosił dziś ogłosił dziś kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 500 mln dolarów. Zawiera on m. in.:  dodatkową amunicję dla systemów obrony powietrznej Patriot, systemy przeciwlotnicze Stinger, dodatkową amunicję do systemów rakietowych HIMARS, 30 bojowych wozów piechoty Bradley, 25 transporterów opancerzonych Stryker.  

19:30, 27.06.2023

Kiedy Prigożyn wyruszył z grupą Wagnera na Moskwę, rosyjski dyktator zrozumiał, że to koniec "przyjaźni". - Putin nie przebacza takich rzeczy - mówi WP prof. Agnieszka Legucka z PISM. A gen. Waldemar Skrzypczak dziwi się, że Prigożyn "oddał się jako zakładnik, a nie pojechał do swoich wojsk do Afryki". 

19:28, 27.06.2023

Ukraińska 3. Brygada Szturmowa opublikowała nagrania z walk nad kanałem Doniec-Donbas.

18:58, 27.06.2023

"Obecna ofensywa na kierunku bachmuckim trwa od czterech dni. Nasi żołnierze codziennie robią postępy na flankach. Stopniowo i systematycznie. Na dzień dzisiejszy nie weszli jednak do Bachmutu" - napisała wiceminister Ukrainy Hanna Malar na Telegramie. 


"Bachmut wraz z przedmieściami ma dobrze rozwinięty system umocnień inżynieryjnych i rozległą sieć punktów oporu. Wszystko to zostało kiedyś przygotowane przez nasze wojsko i lokalne władze do obrony, co pomogło utrzymać miasto przez tak długi czas. Ale teraz te umocnienia i punkty oporu są okupowane przez wroga, więc ich wyzwolenie będzie wymagało nieco więcej wysiłku i cierpliwości" - dodała. 

18:32, 27.06.2023

Ukraińskie siły specjalne manewrują pomiędzy wyspami na Dnieprze w obwodzie chersońskim. 

18:16, 27.06.2023

Oto załoga Iła-22, który został zestrzelony przez wagnerowców w sobotę. Składała się m.in. z podpułkownika, dwóch majorów, trzech kapitanów. 

17:53, 27.06.2023

Alaksandr Łukaszanka wspomniał również we wtorek, że na Białorusi nie będa otwierane biura rekrutacyjne grupy Wagnera.

17:27, 27.06.2023

Pojawiły się informacje o eksplozjach w okupowanym Primorśku, na zachód od Berdiańska w obwodzie zaporoskim. 

17:24, 27.06.2023

Rosyjska armia straciła dotąd na Ukrainie co najmniej 36 najnowocześniejszych śmigłowców szturmowych Ka-52. Oznacza to straty na poziomie ponad 25 proc., ale ich faktyczna skala może być nawet dwa razy większa - ujawnił we wtorek niezależny rosyjski kanał na Telegramie Możem Objasnit'. 


Według oficjalnych danych z 2022 r. rosyjskie siły powietrzne miały na stanie 133 maszyny Ka-52. Tymczasem według serwisu militarnego Oryx, który zlicza potwierdzone wizualnie straty Rosji, lotnictwo Putina straciło dotychczas w Ukrainie co najmniej 36 tych maszyn. 

17:07, 27.06.2023

Znaczna część rosyjskiej broni jądrowej, która miała trafić na Białoruś, została już przewieziona - oświadczył we wtorek białoruski dyktator Alaksandr Łukaszenka. 

 

- Polacy i inni uważają, że wagnerowcy będą ochraniać instalacje nuklearne. Wagner nie będzie w ogóle strzegł broni jądrowej. Pilnują jej Rosjanie i Białorusini - zapewnił. 

16:56, 27.06.2023

- Na razie nie budujemy żadnych obozów (dla najemników grupy Wagnera – red.). Zaoferowaliśmy im jedną z opuszczonych jednostek. Proszę - jest ogrodzenie, jest wszystko. Postawcie namioty. Pomożemy im we wszystkim, co w naszej mocy. (...) Ale na razie są w swoich obozach w obwodzie ługańskim - mówił we wtorek Alaksandr Łukaszenka. 


Zdementował tym samym wczorajsze doniesienia rosyjskiego serwisu Verstka Media, który podał, że obóz dla wagnerowców już powstaje w obwodzie mohylewskim.   

16:35, 27.06.2023

Rosyjski skład amunicji trafiony przez Ukraińców na Południu.

16:32, 27.06.2023

W okupowanym przez Rosjan Mariupolu przedstawiciele okupacyjnych władz wyrzucają z ocalałych domów i mieszkań ich prawowitych właścicieli, jeżeli ci nie potrafią udokumentować prawa do lokalu. W warunkach wojny to bardzo częste - poinformował we wtorek lojalny wobec władz w Kijowie doradca mera Mariupola Petro Andruszczenko w mediach społecznościowych.


"Mówiąc jaśniej, jeśli twoje dokumenty spłonęły, a w twoim mieszkaniu chcą zamieszkać cywilni lub wojskowi okupanci, to zostaniesz bez dachu nad głową. Po prostu - rzeczy na ulicę, ludzi na bruk" - napisał Andriuszczenko. 

16:04, 27.06.2023

Firma Jewgienija Prigożyna Concord Group zarobiła 80 miliardów rubli w ciągu jednego roku wojny na dostawach żywności dla rosyjskiej armii - powiedział we wtorek Władimir Putin. To około miliarda dolarów.  

15:55, 27.06.2023

We wtorek Rosjanie ostrzelali okolice miejscowości Orichiw w obwodzie zaporoskim. W jego wyniku jedna osoba zginęła, a sześć zostało rannych.     

15:36, 27.06.2023

Rzecznik Państwowej Służby Granicznej Ukrainy Andrij Demczenko poinformował dziś, że na Białorusi nie zaobserwowano ani obecności najemników z grupy Wagnera, ani budowy baz dla nich. Potwierdził tym samym wczorajsze doniesienia grupy Biełaruski Hajun.   

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d496ost
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d496ost
Więcej tematów