Trwa ładowanie...
d1qnv2c

Rosjanie ustawili nowe tablice na miejscu katastrofy smoleńskiej

Na miejscu katastrofy polskiego Tu-154M w Smoleńsku pojawiły się nowe tablice z informacją o przebiegu tragedii. Informacje pochodzą z rosyjskich i polskich raportów. Polska strona nie uczestniczyła jednak w przygotowaniu projektów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Lotnisko Smoleńsk-Sewiernyj - u góry widać wiatę, pod którą znajduje się wrak polskiego samolotu
Lotnisko Smoleńsk-Sewiernyj - u góry widać wiatę, pod którą znajduje się wrak polskiego samolotu (East News, Fot: Jacek Grześkowiak)
d1qnv2c

Jak podaje RMF FM, na sporych rozmiarów tablicach zamieszczono fragmenty z raportu polskiej komisji badającej katastrofę, a także raportu Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK).

Treść umieszczono tylko w rosyjskiej wersji językowej, bez tłumaczenia na język polski.

W opisie katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. znalazła się m.in. uwaga o tym, że Dowódca Sił Powietrznych gen. Andrzej Błasik był w kabinie pilotów aż do rozbicia samolotu w pobliżu lotniska w Smoleńsku. Jego obecność miała powodować psychologiczny nacisk na pilotów, by ci wylądowali za wszelką cenę - zauważa stacja.

d1qnv2c

Zobacz także: PiS idzie po kolejne samodzielne rządy? Analiza Pawła Kowala

Polski konsulat nie był zainteresowany

Na tablicach oprócz informacji z oficjalnych raportów zamieszczono także opisy lotniska Smoleńsk-Siewiernyj oraz samolotu Tu-154M.

d1qnv2c

Tablice ustawiła je rosyjska fundacja "Pojednanie". Właściciel terenu, na którym wydarzyła się katastrofa, Aleksandr Syriewicz wynajął organizacji część nieruchomości.

- Polski konsulat nie był zainteresowany tymi tablicami - powiedział Syriewicz korespondentowi RMF FM.

d1qnv2c

Tymczasem w Smoleńsku drugi dzień pracują polscy prokuratorzy. Rozpoczęły się oględziny wraku prezydenckiego samolotu. Ostatnio eksperci byli w Rosji we wrześniu ubiegłego roku.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1qnv2c

Podziel się opinią

Share
d1qnv2c
d1qnv2c
Więcej tematów