Trwa ładowanie...

Rosjanie poćwiczą w Nikaragui. Państwo zgodziło się być poligonem

Kongres Nikaragui odnowił we wtorek dziesięcioletni dekret zezwalający siłom rosyjskim na szkolenie w kraju Ameryki Środkowej. Decyzję skrytykowały Stany Zjednoczone, przypominając, że trwa wojna w Ukrainie, wywołana przez tę samą armię.

Rosyjskie wojsko będzie od 1 lipca do 31 grudnia prowadzić ćwiczenia w Nikaragui. Zgodę wydał kongres tego państwaRosyjskie wojsko będzie od 1 lipca do 31 grudnia prowadzić ćwiczenia w Nikaragui. Zgodę wydał kongres tego państwaŹródło: Wikimedia Commons
d84b63z
d84b63z

Dekret, który podpisał rząd Nikaragui, zezwala 230 rosyjskim żołnierzom na pobyt w terminie między 1 lipca a 31 grudnia w celu patrolowania na wód Pacyfiku. Jak informuje Reuters, działania militarne prowadzone będą wraz z armią Nikaragui.

Prezydent Daniel Ortega popiera rosyjskiego prezydenta Władimira Putina w jego ataku na Ukrainę. Wtorkowe decyzje nie są więc zaskoczeniem. W poprzednich latach takie manewry były już prowadzone za zgodą Managui. spodziewano się takiej decyzji. Od 2012 roku jednoizbowy Kongres Nikaragui co dwa lata zatwierdza wjazd do kraju zagranicznego personelu wojskowego, w tym Rosjan. Rosyjska telewizja państwowa świętowała tę decyzję na początku tego miesiąca, zatem nie było żadnych wątpliwości, jak potoczą się sprawy.

d84b63z

Rosjanie poćwiczą w Nikaragui. Państwo zgodziło się być poligonem

Stany Zjednoczone wyraziły swoje zaniepokojenie. - Uważamy to za prowokację ze strony reżimu Nikaragui - powiedział Brian Nichols, urzędnik odpowiedzialny za sprawy półkuli zachodniej w Departamencie Stanu.

Kongres Nikaragui był sprawiedliwy. Zezwolenie na przybycie na ich terytorium przedstawicieli sił zbrojnych obcego kraju dotyczy nie tylko rosyjskich żołnierzy. Zgodę mają również armie USA, Meksyku, Kuby, Wenezueli i innych krajów Ameryki Środkowej. Władze państwa uzasadniają to "celami humanitarnymi" i wspólnymi ćwiczeniami, podnoszącymi kompetencje armii Nikaragui.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d84b63z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d84b63z
Więcej tematów