Rosjanie opuścili konsulat. Budynek zwrócono Polsce
Poznański budynek, który służył jako Konsulat Generalny Rosji, został zwrócony Polsce. Teraz rozważana jest jego nowa funkcja - niewykluczone, że będzie tam konsulat Ukrainy.
Budynek przy ul. Bukowskiej 53a w Poznaniu, który dotychczas pełnił funkcję Konsulatu Generalnego Federacji Rosyjskiej, został oficjalnie zwrócony stronie polskiej. Informację tę potwierdził Urząd Miasta Poznania, a także rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Paweł Wroński.
Magda Albińska, dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami UMP, przypomniała, że umowa najmu z Rosją została zawarta w 2002 r. na czas nieokreślony. Jednak 25 października 2024 r. szef MSZ Radosław Sikorski wysłał notę dyplomatyczną do ambasady rosyjskiej, informując, że z dniem 30 listopada 2024 r. budynek przestaje być chroniony przez Konwencję wiedeńską.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rosja zaatakuje NATO? Ekspert: zielone ludziki Polsce raczej nie grożą
W związku z tym, 30 października 2024 r. umowa najmu została wypowiedziana, a strony ustaliły, że jej rozwiązanie nastąpi 30 listopada 2024 r. Przejęcie nieruchomości przez stronę polską miało miejsce 28 listopada 2024 r. Obecnie trwają rozmowy na temat nowego przeznaczenia budynku, a jednym z pomysłów jest utworzenie tam konsulatu Ukrainy.
Wyprowadzka rosyjskiego konsulatu
Proces wyprowadzki Konsulatu Generalnego Rosji rozpoczął się pod koniec listopada. Radio Poznań informowało, że ciężarówka z rejestracją korpusu dyplomatycznego zabrała meble i wyposażenie z budynku. Konsul generalny Iwan Kosonogow pożegnał się z lokalnymi dyplomatami, a z budynku usunięto tablicę i flagę Federacji Rosyjskiej.
Decyzja o wycofaniu zgody na funkcjonowanie rosyjskiego konsulatu w Poznaniu była związana z działaniami Rosji na Ukrainie oraz próbami dywersji w Polsce i innych krajach sojuszniczych. Radosław Sikorski podkreślił, że Rosja prowadzi wojnę hybrydową przeciwko Zachodowi, co było jednym z powodów tej decyzji.
Czytaj więcej: