Rosjanie chcą "natychmiastowych negocjacji". Pierwszy taki wynik
Odsetek Rosjan opowiadających się za natychmiastowym rozpoczęciem negocjacji z Ukrainą po raz pierwszy od początku wojny przekroczył połowę populacji - wynika z listopadowego sondażu przeprowadzonego przez Russian Field.
Według socjologów, za przejściem do procesu negocjacyjnego opowiedziało się aż 53 proc. respondentów, podczas gdy odsetek tych, którzy chcieliby kontynuacji działań wojennych, spadł do 36 proc.
Najwyższy wynik od początku badań
"Odsetek zwolenników kontynuacji operacji wojskowej osiągnął najniższy poziom, a odsetek zwolenników negocjacji – najwyższy poziom w całym okresie obserwacji" – pisze Russian Field. Dla porównania, w lutym negocjacji chciało 49 proc., a wojny – 40 proc. Do lata 2023 roku "partia wojny" w społeczeństwie przewyższała liczebnie "partię pokoju".
Rekordowy odsetek zwolenników działań wojennych socjolodzy odnotowali na samym początku inwazji: 54 proc. w kwietniu i maju 2022 roku. Od tego czasu ten wskaźnik systematycznie spada.
Gotowość do zaakceptowania decyzji Władimira Putina o zakończeniu wojny i rozpoczęciu negocjacji wyraziło 79 proc. ankietowanych. Jest to również rekord w całym okresie badań - o 13 punktów procentowych wyższy niż w lecie 2023 roku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Większość Rosjan (63 proc.) nadal uważa, że wojna przebiega "pomyślnie" dla rosyjskiej armii, która zdołała zająć jedną piątą terytorium Ukrainy. Jednak w porównaniu z latem wiara społeczeństwa w siły zbrojne zmalała: w czerwcu o "sukcesach" na froncie mówiło rekordowe 69 proc. Rosjan.
Rosjanie boją się o swoje bezpieczeństwo
Zgodnie z wynikami sondażu, ataki dronów, które stały się codziennością, paraliżujące pracę lotnisk, ostrzały obszarów przygranicznych oraz rozpoczęte ataki w głąb Rosji przy użyciu zachodniego uzbrojenia zwiększyły w społeczeństwie poczucie zagrożenia dla osobistego bezpieczeństwa. 40 proc. respondentów zadeklarowało, że "odczuwa zagrożenie osobiście". W porównaniu z ubiegłym latem ich odsetek wzrósł o 4 punkty procentowe.
"Najczęściej respondenci obawiają się ataków dronów" – zauważa Russian Field: taką odpowiedź wybrało 27 proc. uczestników badania. Kolejne 18 proc. wskazało, że boją się "ostrzałów" i "przylotów", 17 proc. – mobilizacji, a 12 proc. – śmierci lub okaleczenia bliskich.
Najbardziej agresywną częścią "partii wojny" pozostają emeryci, czerpiący informacje z państwowych kanałów telewizyjnych. Respondenci starszego pokolenia częściej niż inni sprzeciwiają się zawarciu porozumienia o zawieszeniu broni, nazywają działania wojenne "udanymi" i twierdzą, że kraj "zmierza we właściwym kierunku".
Russian Field to niezależna grupa badawcza z Rosji, specjalizująca się w analizach społeczno-politycznych i marketingowych. Organizacja prowadzi zarówno badania ilościowe, jak i jakościowe, dostarczając kompleksowych analiz dotyczących nastrojów społecznych, preferencji politycznych oraz trendów rynkowych. Oprócz działalności badawczej, Russian Field angażuje się w edukację, organizując wykłady i kursy z udziałem uznanych ekspertów w dziedzinie socjologii i nauk politycznych.