Rosja zawieszona w prawach członka Rady Praw Człowieka
Zgromadzenie Ogólne ONZ zdecydowało o zawieszeniu Rosji w prawach członka Rady Praw Człowieka. Jest to pierwszy raz, kiedy takie działanie podjęto wobec stałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Za przyjęciem rezolucji zawieszającej Rosję opowiedziały się 93 państwa, przeciwko były 24, a wstrzymało się 58. Podkreślono, że przyczyną zawieszenia są "rażące i systematyczne pogwałcenia praw człowieka".
Przeciw głosowały m.in. Kazachstan, Wenezuela, Chiny, Gabon, Korea Północna, Iran, Syria, Białoruś, Kuba, Erytrea, Algieria, Białoruś, Boliwia i sama Rosja.
Decyzję Zgromadzenia Ogólnego ONZ skomentował już szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba. "Nie ma miejsca dla przestępców wojennych w organach ONZ chroniących prawa człowieka. Jestem wdzięczny wszystkim państwom członkowskim, które poparły rezolucję i wybrały właściwą stronę historii" - napisał na Twitterze.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Wcześniej o podjęcie stanowczych działań wobec Federacji Rosyjskiej apelował ambasador Ukrainy przy ONZ Serhij Kysłycia. - Zawieszenie Rosji nie jest opcją, lecz obowiązkiem. (...) Rosja nie tylko łamie prawa człowieka, ale wstrząsa fundamentami międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa - powiedział ukraiński dyplomata, otwierając obrady Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
Przedstawiciel Rosji Dmitrij Polanski ogłosił, że uważa decyzję za nieuprawnioną i "upolitycznioną". Przekazał też, że Rosja podjęła decyzję o rezygnacji z członkostwa w Radzie Praw Człowieka z dniem 7 kwietnia.
Zobacz też: Skandaliczne słowa Korwin-Mikkego. "To jest właśnie Konfederacja"
Rada Praw Człowieka. Czym jest?
Zadaniem Rady Praw Człowieka jest wspieranie powszechnego poszanowania i ochrony praw człowieka oraz podstawowych wolności w równy i uczciwy sposób dla wszystkich ludzi, bez względu na pochodzenie.
Do obowiązków Rady Praw Człowieka należy m.in. zajmowanie się przypadkami naruszania praw człowieka, w tym tych najpoważniejszych i regularnie powtarzających się.
Organ kieruje się zasadami powszechności, bezstronności, obiektywności, konstruktywnego międzynarodowego dialogu i współpracy, z myślą o wzmocnieniu przestrzegania i ochrony wszystkich praw człowieka.
Przeczytaj również:
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski