Rosja zacieśnia współpracę z Senegalem. Otwiera tam fabrykę
Rosja zacieśnia współpracę z krajami Afryki Zachodniej, w tym z Senegalem. Otwiera tam fabrykę samochodów Kamaz, w której produkowane będą specjalistyczne wojskowe ciężarówki, takie jak ciężko opancerzony i odporny na miny lądowe Typhoon-K - poinformowała senegalska prasa.
Marka Kamaz od lat jest jednym z głównych dostawców samochodów ciężarowych w Afryce, zarówno tych przeznaczonych do transportu komercyjnego, jak i wojskowego. Jej ciężarówki są powszechnie wykorzystywane przez armie Algierii, Egiptu, Ghany, RPA oraz Sudanu.
Szczególną popularnością cieszy się model Kamaz-63968, który - dzięki swojej wzmocnionej konstrukcji - zapewnia skuteczną ochronę przed ładunkami wybuchowymi i minami oraz sprawnie porusza się po trudnym, afrykańskim terenie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Eksplozje wybudziły Rosjan. Kłęby dymu nad wojskowym lotniskiem
Rosja dokonała wyboru. Padło na Senegal
Wybór Senegalu na miejsce nowej inwestycji nie jest przypadkowy. W 2018 roku Rosja podpisała z tym krajem umowę o współpracy wojskowej, która obejmuje szkolenie personelu wojskowego oraz dostarczanie sprzętu wojskowego. Umocnieniu więzi służyła także niedawna rozmowa szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa z senegalską minister spraw zagranicznych Yacine Fall.
- Jesteśmy gotowi pomóc Senegalowi i innym krajom afrykańskim we wzmocnieniu ich zdolności obronnych i poprawie gotowości antyterrorystycznej ich sił zbrojnych i służb specjalnych - przekazywał na koniec sierpnia Ławrow.
Gospodarcza współpraca między Rosją a Senegalem stale się pogłębia. Senegal, który w Afryce Subsaharyjskiej plasuje się zaraz po Republice Południowej Afryki (RPA) pod względem współpracy handlowej z Rosją, importuje od tego kraju około 40 proc. swojego zapotrzebowania na pszenicę.
Geopolityczne znaczenie Senegalu również czyni go atrakcyjnym partnerem dla Moskwy. Kraj ten, z dostępem do Oceanu Atlantyckiego i granicami z Mauretanią, Mali, Gwineą oraz Gwineą Bissau, jest czwartą największą gospodarką w regionalnym bloku ECOWAS. Choć po wyjściu z tego bloku Burkina Faso, Mali i Nigru - krajów rządzonych przez junty wojskowe, które jednocześnie zerwały współpracę z tradycyjnymi partnerami takimi jak Francja i USA na rzecz Rosji - rola Senegalu w regionie jeszcze bardziej wzrosła.
Co więcej, Senegal wyróżnia się w regionie stabilnością, której świadectwem jest fakt, że nigdy nie doświadczył rządów wojskowych, co stanowi ewenement w tym rejonie Afryki.
Dodatkowo pozycję Senegalu umocniły odkryte w ostatnich latach bogate złoża gazu i ropy naftowej. Ta nowa sytuacja przyciąga uwagę nie tylko Rosji, ale też innych globalnych graczy. Chiny, poprzez swoją czołową firmę zbrojeniową Norinco, otworzyły niedawno nowe biuro w Dakarze, stolicy Senegalu. Norinco już dostarcza senegalskiej armii bojowe pojazdy piechoty VN2, a także inne pojazdy opancerzone i rozpoznawcze. Trwają także negocjacje o dostawach karabinów oraz amunicji.
Czytaj też:
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski