Trwa ładowanie...
rosja

Rosja wydala 60 amerykańskich dyplomatów. Moskwa zamyka też konsulat w Sankt Petersburgu

O decyzji Moskwy poinformował minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow. To odpowiedź Rosji na decyzję USA o wydaleniu 60 rosyjskich dyplomatów i zamknięciu rosyjskiego konsulatu w Seattle.

Share
Rosja wydala 60 amerykańskich dyplomatów. Moskwa zamyka też konsulat w Sankt Petersburgu
Źródło: PAP, Fot: sergei chirikov
dq6ovvn

Siergiej Ławrow powiedział, że o zastosowaniu kroków odwetowych został już poinformowany ambasador Stanów Zjednoczonych w Rosji Jon Huntsman.

Jak podała agencja TASS, wydalonych zostanie 58 pracowników amerykańskiej ambasady w Moskwie oraz dwóch pracowników konsulatu w Jekaterynburgu. Mają oni czas na opuszczenie Rosji do 5 kwietnia.

dq6ovvn

Szef rosyjskiej dyplomacji poinformował też o zamknięciu amerykańskiego konsulatu w Sankt Petersburgu. Amerykańscy dyplomaci muszą go opuścić do sobotę 31 marca.

Do decyzji odniosły się już Stany Zjednoczone. Agencja Associated Press podała, że USA oceniły, że nie ma ona uzasadnienia, a Rosja nie powinna zachowywać się jak ofiara.

Zobacz także: Bielan: cieszy mnie solidarność Europy w sprawie Rosji

W poniedziałek m.in. Polska, Niemcy, Francja i Włochy uznał rosyjskich dyplomatów za persona non grata i nakazały opuszczenie kraju. Najczęściej dotyczyło to kilku dyplomatów. Natomiast USA zdecydowały się na wydalenie 60 Rosjan i zamknięciu konsulatu w Seattle.

dq6ovvn

Wcześniej na podobny ruch zdecydowała się Wielka Brytania. Decyzja Londynu była reakcją na otrucie byłego pułkownika rosyjskiego wywiadu wojskowego Siergieja Skripala, który od kilku lat mieszka w Wielkiej Brytanii. Do otrucia Rosjanina przy użyciu środka paralityczno-drgawkowego "Nowiczok" doszło na początku marca. O atak oskarżana jest Rosja, która konsekwentnie odpiera zarzuty i odpowiada na wydalenie swoich dyplomatów.

_**Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl**_

dq6ovvn

Podziel się opinią

Share
dq6ovvn
dq6ovvn
Więcej tematów