Trwa ładowanie...
d3gt10a

Rosja: wybuchy przed restauracją w Machaczkale

Przed restauracją w Machaczkale - stolicy Dagestanu, republiki na południu
Rosji - w piątek wieczorem eksplodował samochód; tuż przed tym lokal ostrzelano z granatnika - podało dagestańskie MSW. Według prezydenta republiki Ramazana Abdułatipowa rannych zostało 15 osób. Wśród poszkodowanych jest co najmniej dwóch policjantów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Machaczkała
Machaczkała (Wikimedia Commons, Fot: Fazil Gadalov)
d3gt10a

Wcześniej MSW Dagestanu podawało, że są też zabici. Na razie informacja ta się nie potwierdziła.

"Około 20.40 czasu moskiewskiego (17.40 czasu polskiego) niezidentyfikowany sprawca ostrzelał z granatnika restaurację Zołotaja Imperia. Nikt nie ucierpiał. Gdy na miejsce przyjechała policja, wybuchło auto zaparkowane przed lokalem" - przekazał dagestański resort spraw wewnętrznych.

Agencja RIA-Nowosti poinformowała, że policja rozważa różne wersje zdarzenia, w tym porachunki kryminalne.

d3gt10a

Abdułatipow oświadczył jednak, że miał miejsce akt terroru. - Stoją za tym ekstremiści, terroryści, formacje bandyckie" - oznajmił. - Wiąże się to z tym, że ostatnio w republice aktywniej prowadzona jest walka z terroryzmem. Są to resztki tych ludzi. Jest to widocznie zemsta za to, że w ostatnim czasie zlikwidowano wiele ważnych postaci w podziemiu bandyckim - dodał prezydent Dagestanu.

Zamieszkany przez 2,5 mln ludzi Dagestan jest jedną z najbiedniejszych, najbardziej zróżnicowanych etnicznie i niespokojnych republik Federacji Rosyjskiej. Akty przemocy są tam bardzo częste. Zazwyczaj ich ofiarami padają policjanci i żołnierze. O ataki te zwykle obwinia się miejscowe gangi i islamskich rebeliantów. Trwa tam de facto pełzająca wojna partyzancka.

Dagestan jest jedną z muzułmańskich republik Kaukazu Północnego - obok Czeczenii, Inguszetii, Kabardo-Bałkarii i Karaczajo-Czerkiesji - które działający na ich terytorium radykałowie, skupieni w proklamowanym w 2007 roku Emiracie Kaukaskim, chcą oderwać od Rosji, by utworzyć w regionie niezależne państwo oparte na szariacie.

W nocy z wtorku na środę w walce oddziału sił specjalnych policji SOBR z islamskimi ekstremistami w rejonie Chasawjurtu, około 80 km na północny zachód od Machaczkały, trzech policjantów zginęło, a pięciu zostało rannych. Zabitych zostało też czterech rebeliantów.

Machaczkała położona jest niespełna 600 km od Soczi, stolicy rozpoczynających się za trzy tygodnie 22. Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

d3gt10a

Podziel się opinią

Share
d3gt10a
d3gt10a
Więcej tematów